Harry, Ron a Hermiona možná ve svém studiu péče o kouzelné tvory nepokračovali, ale my všichni jsme Hagridovy třaskavé skvorejše milovali… nebo ne?

Na rozdíl od hrbení se nad kotlíkem v uzavřeném sklepení nebo usínání v hodinách jasnovidectví, hodiny péče o kouzelné tvory nabízejí bradavickým studentům setkání s úžasnými kouzelnými tvory, čerstvý vzduch a příležitost poklábosit si s Hagridem. Podle nás byly tyto hodiny podceněné. Ok, těm skvorejšům jsme možná přišli na chuť kvůli Hagridovi.
Následuje výčet lekcí péče o kouzelné tvory, na kterých bychom byli rádi přítomni.

Hipogryfové

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Cvalem se k nim blížil tucet těch nejbizarnějších tvorů, jaké kdy Harry viděl. Těla, zadní nohy a ocasy měli koňské, ale předníma nohama, křídly a hlavou připomínali gigantické orly s krutě zahnutými ocelově šedými zobáky a velkýma zářivě oranžovýma očima.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Hipogryfové byli tématem Hagridovy vůbec první hodiny poté, co se stal v Harryho třetím roce členem bradavického profesorského sboru. Byla to tato hodina, na níž jsme se setkali s Klofanem, úžasným hipogryfem, který se měl stát jednou z důležitých postav tohoto dílu. Ačkoliv Hagridův debut měl několik nedostatků (jako třeba když se Klofan naštval na Malfoye a zaútočil na něj, což málem vedlo k jeho popravě – tedy Klofanově, ne Malfoyově), setkání s těmito tvory byl nezapomenutelný zážitek – zejména když Harry dostal příležitost se na Klofanovi proletět. Také se nám moc líbí, jak hipogryfové vyžadují respekt, který má dotyčný projevit svou úklonou. A že si ho zaslouží!

Hříbata jednorožců


Harrypotter.fandom.com

Na dnešní hodinu se Hagridovi podařilo chytit dvě hříbata. Na rozdíl od dospělých jednorožců měla úplně zlatou srst. Parvati a Levandule na nich doslova visely očima a Pansy Parkinsonové dalo pořádně zabrat, aby nedala najevo, jak se jí líbí.

Harry Potter a Ohnivý pohár

Co může být ještě lepší než jednorožec? Přece mládě jednorožce! Když chtěl Hagrid trumfnout svou náhradnici v roli učitele péče o kouzelné tvory, profesorku Červotočkovou, chytil u příležitosti svého návratu do práce dvě mláďata jednorožce (měl spoustu času, když se vyrovnával s nelichotivým článkem Rity Holoubkové). Do práce se ale vrátil s pořádnou peckou. Mláďata jednorožců byla ještě rozkošnější než dospělí jedinci, což bylo dáno jejich zlatou srstí a tím, že tolerovala přítomnost chlapců lépe než dospělí. Žáci také dostali příležitost nakrmit je hrudkami cukru (český vynález kostkového cukru do kouzelné Británie zřejmě ještě nedorazil). Kam se na toto hrabou hodiny věštění z čísel!

Kůrolezové

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

„Buďte prosím zticha, děvčata!“ napomenula je ostře profesorka Červotočková a hodila živým dřívkům hrst něčeho, co vypadalo jako hnědá rýže a po čem se stvořeníčka okamžitě vrhla.
„Takže – ví někdo, co je to za tvory? Slečno Grangerová?“
„Kůrolezové,“ řekla Hermiona, „jsou to strážci stromů, obvykle žijí na stromech, ze kterých se dělají hůlky.“

Harry Potter a Fénixův řád

Kůrolezy známe velmi dobře z filmové série Fantastická zvířata a kde je najít, ale poprvé se objevili v hodině profesorky Červotočkové v Harry Potterovi a Fénixově řádu. Jednalo se o první téma hodin péče o kouzelné tvory v pátém ročníku, když Hagrid záhadně zmizel, což náramně těšilo Draca Malfoye a jeho nohsledy. Navzdory tomuto napětí se tato hodina zdála jako zábavná a na jejím konci měl každý tohoto roztomilého větvovitého tvorečka nakreslit. Je toto okamžik, kdy se v Bradavicích nejvíce přiblížili skutečné hodině výtvarné výchovy?

Třaskaví skvorejši


© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Třaskaví skvorejši rostli až zázračně rychle na to, že dosud nikdo nezjistil, co vlastně žerou. Hagrid z toho měl radost a jako součást „praktického cvičení“ navrhl, aby k němu studenti chodili každý druhý večer, skvorejše pozorovali a dělali si poznámky o jejich pozoruhodném chování.
„Já chodit nebudu,“ prohlásil Draco Malfoy rozhodně, když jim to Hagrid navrhl a tvářil se přitom jako Santa Claus, když vytahuje ze svého pytle obzvlášť velikou hračku. „Děkuju pěkně, ale během vyučování mám těch hnusáků víc než dost.“

Harry Potter a Ohnivý pohár

Hej, víme, co chcete říct! Třaskaví skvorejši nejsou zábavní pro každého. Jsou to odporní, bezkrunýřovití, slizcí humři. Jsou rizikovým zdrojem požáru. Příšerně páchnou. Pro Harryho a jeho spolužáky bylo jejich studium traumatickým zážitkem. Ale ačkoliv je toto objektivním zhodnocením, nelze popřít, že se jednalo o nezapomenutelný zážitek.
Jo, a skvorejši mají také city, jasný?!

Čestná zmínka: tlustočervi

Harrypotter.fandom.com

Ach, tlustočervi! Ani jsme vás pořádně nepoznali a už jste byli pryč. Ano, tito tvorové mohou být jen mrskajícími se červy, kteří nedělají nic jiného, než že jedí hlávkový salát, ale to přece není jejich chyba! Chudák Hagrid přešel od hipogryfů k těmto drobečkům po ztrátě sebevědomí (způsobeného útokem Klofana na Malfoye), ale to přece neznamená, že tlustočervi nejsou užiteční. Jistě, umírají velice snadno, ale krom toho jsou zcela bezproblémoví. A věděli jste, že produkují sliz, který lze využít jako zahušťovadlo do některých lektvarů?

Zdroj:
https://www.pottermore.com/features/our-favourite-care-of-magical-creatures-lessons

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..