Faleš, polopravdy i uměle vytvořená fakta existují všude, ale ve světě Harryho Pottera není vždy lež tím, čím se zdá být.

Rita Skeeter and Harry in the broom cupboard
Harry Potter and the Goblet of Fire

„Pravda,“ jak řekl Brumbál ve filmu Harry Potter a Kámen Mudrů, „je krásná a strašlivá věc, a proto by se s ní mělo zacházet s velikou opatrností.“ Tato moudrá slova jen podtrhují  téma, které nalezneme v celé knižní sérií – a to důsledky, které se schovávají za neupřímností. Je ale lež vždy špatná? Není to tak, že pokud ochrání nevinné lidi před zlem, může být přece opodstatněná?

Občas je snadné rozeznat, která strana je špatná, jako v případě Rity Holoubkové, která šířila „fake news“ ještě než se staly pojmem, a na druhou stranu i rozeznat tu dobrou, kterou reprezentuje například Neville Longbottom. Ne vždy je to ale tak jednoduché, a my se podíváme na několik situací, které možná změní váš pohled na některé z postav.

Harry Potter

 “Zdálo se mi, že vás vidím hrát famfrpál,” lhal Harry, “Snažil jsem se vás přimět protáhnout, než začne zápas a budete se přetahovat o camrál.”
– Harry Potter a Fénixův Řád

„Chlapec, který lže“  – tak byl Harry Potter označen v pátém díle, Harry Potter a Fénixův Řád, bulvárem Denní Věstec, poté co prohlásil, že „Vy víte kdo“ se vrátil, a přestože měl pravdu, nikdo mu nevěřil.Byly avšak i časy, kdy Harry nemluvil až tak úplně pravdu, například, když Ronovi a Hermioně přísahal, že stále cvičí Nitrobranu, aby zabránil Voldemortovi dostat se do jeho mysli. Byla to lež jako věž, k nímž měl své vlastní důvody, ale v konečném důsledku byly tyto důvody pochopitelné.

Harry za své lži nebyl nikdy nijak zvlášť potrestán, až na jeden případ, kdy byl mučen Dolores Umbridgevou, která mu připomínala, že nesmí vykládat lži – přičemž právě v této situaci, ironicky vzato, mluvil pravdu.

Dolores Umbridge in her office
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Hermiona Grangerová

“Vydala jsem se toho trola hledat, protože jsem si myslela, že ho zvládnu, protože…protože jsem o nich četla, víte.”
– Harry Potter a Kámen Mudrců

Ze všech lží, které byly kdy řečeny, tahle není rozhodně ta nejohavnější, ale jelikož byla řečena Hermionou, zdá se být o to neuvěřitelnější. Ron kvůli tomu samým šokem upustil svou hůlku a není se ani čemu divit – vždyť svým jednáním jeho i Harryho Hermiona zachránila před školním trestem a vytvořila mezi nimi pouto, které přetrvalo navždy. Mimoto tím také vytvořila nepsanou smlouvu o tom, že si vždy a za všech okolností budou krýt záda, takže pro tohle vše Hermioně odpouštíme.

The troll in the girls bathroom
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Narcissa Malfoyová

„Je mrtvý,“ zvolala Narcissa směrem k ostatním.

Teprve poté začali jásat, křičet v opojení triumfu a vítězoslavně se zvedat na nohy. Harry přes svá víčka viděl záblesky rudého a stříbrného světla, které vystřelovali do vzduchu na znamení oslav vítězství.
Harry Potter a Relikvie Smrti

Tohle byla lež jako Brno, která nás nutí zatajit dech, pokaždé když o ní čteme. Narcissa Malfoy nás při každé příležitosti přesvědčovala, že není líbivým charakterem, a přesto to byla ona, která v Bitvě o Bradavice zradila Voldemorta a zachránila tak Harrymu život, když už se zdálo, že jeho štěstí je vyčerpáno, nemluvě o tom, že tak vystavila svůj vlastní život nebezpečí. Nesmíme však zapomínat, proč se právě k tomuto kroku odhodlala – aby zachránila svého syna, Draca, což se jí také nakonec povedlo. Narcissa je však jedním z příkladů, proč jsou knihy o Harrym Potterovi tak bohatou studnicí pro studii postav – každý má potenciál lhát, ať už tím chce konat dobro či zlo.

Narcissa checking if Harry is dead
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2

Severus Snape

„Ach, profesor Snape,“ řekla Umbridgeová, usmívajíc se od ucha k uchu, „ráda bych dostala další lahvičku Veritasera, jak nejrychleji to bude možné, prosím.“

„Spotřebovala jste mé poslední zásoby na výslech Pottera,“ připomněl jí a přitom si ji ledově přeměřoval pod zástěnou svých tmavých vlasů.
– Harry Potter a Fénixův Řád

Severus Snape je jedna z nejzajímavějších postav, od první chvíle, kdy se podíval na mladého Pottera v prvním díle, až do chvíle, kdy byl zabit Nagini, a naskytlo se mnoho příležitostí, kdy jsme přemýšleli, kde leží jeho loajalita. V jedné chvíli byl chladný, v další ctihodný, jednou jsme ho milovali, podruhé nenáviděli, ale nikdy jsem o něm nechtěli přestat číst. Ve Fénixově Řádu jsme si uvědomili, že je Snape komplikovaný chlapík, který nedokáže Harrymu věřit, ale svou lží o Veritaséru dokázal Harrymu pomoci, stejně jako uchránit před nechtěnou pozorností celý Fénixův Řád, a tím dokázal, že jeho úmysly jsou šlechetné, i když to není vždycky na první pohled zřejmé.

Illustration of Severus Snape casting his doe Patronus from Read the Magic
© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Albus Brumbál

„ Je čas,“ začal, „abych ti řekl, co jsem ti měl říct už před pěti lety, Harry. Posaď se. Řeknu ti úplně všechno.“
– Harry Potter a Fénixův Řád

V roce 1980 seděl ředitel Bradavic v hostinci u Prasečí hlavy, kde vyslechl proroctví Sibylly Trelawneyové, později známé jako Ztracené Proroctví. Právě toto proroctví vysvětlovalo, proč byl Pán zla natolik posedlý zabitím Harryho (a nebylo to jen proto, že mu záviděl jeho famfpálový talent). Přesto Brumbál Harrymu o tomto proroctví neřekl jakmile Harry nastoupil do Bradavic, ani poté, co se několikrát s Voldemortem utkal, a dokonce ani když se ho Harry ptal, proč ho chtěl Voldemort zabít, když byl ještě v kolébce.

Brumbál pro to měl samozřejmě své důvody a dělal jen to, co si myslel, že je pro Harryho nejlepší, ale nebylo by přece jen lepší, kdyby Harry tohle vše věděl daleko dříve? Nakonec ale zůstává otázka, zda je zatajování pravdy také lež? Pokud ano, pak se Brumbál dopustil jedné z největších, jaké jsme kdy viděli.

Harry and Dumbledore in his office from the Half Blood Prince
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Přeloženo z Pottermore.com

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.