Je to pták! Je to letadlo! NE, je to Protiva! Poltergeist obývající Bradavice po mnohá staletí, neboť byl zrozen už po dokončení hradu. Zosobňuje (skryté) touhy studentů páchat neplechu. Je schopný téměř všeho: vybafnout na vás, házet po vás klacky a hole, polít vodou, pronášet o vás posměšné říkanky, přivolat na vás protivného školníka… a spoustu dalších a mnohem horších věcí. A proč? PROČ NE? HA HA HA!

Kreslený GIF s pohybujícím se Protivou v bradavické chodbě. Protiva je oblečený jako kašpárek - na hlavě má žlutou čepici se třemi špičkami a rolničkami na jejich konci. stojí na pravé noze, levou má pokrčenou a vytočenou směrem dopředu. Ruce má před sebou, jako by předváděl pantomimu. Má oblečen zašívaný červený plášť, široké, ale krátké modro-oranžové kalhoty (též záplatované), bílou košili s volánky, černo-bílé podkolenky a hnědé špičaté boty. V GIFu se pohupuje zleva doprava, lehce hýbá rukama a prsty a kroutí očima.
Protiva podle představ Wizarding Worldu. Zdroj: wizardingworld.com

Jak už bylo výše řečeno, Protiva je poltergeist, a to není totéž co duch. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Zatímco duch je duše zemřelého, která se z jakýchkoliv důvodů nevydala „na další velké dobrodružství“, poltergeist je označován jako „nezničitelný duch chaosu“ (český jazyk nám zde trochu činí potíže, jelikož užíváme souhrnné slovo duch, zatímco v AJ se rozlišuje „ghost“ a „spirit“ – ghost označuje skutečného ducha, zatímco spirit je spíše duch ve smyslu nadpřirozené entity, ne nezbytně duch mrtvé osoby). Poltergeist obvykle obývá konkrétní místo, často s výskytem velkého počtu adolescentů. Jeho existence, stejně tak jako samotný zrod, se váže na vznik budovy. Zajímavé je, že běžně nemívá fyzickou podobu – v tomto ohledu je Protiva výjimkou.

Nezničitelný duch chaosu“ je popis, který už dává předem tušit, jaká je povaha poltergeistů. Protiva je šprýmař tělem i duší. Pro své pobavení využije každou příležitost a neslouží nikomu jinému, jen sobě samému. Říká se, že jediný Krvavý baron s ním něco zmůže. Ačkoli jsme nikdy přímo neviděli, jakým způsobem proti němu zasáhl. Protivův respekt ze zmijozelského ducha nicméně využili Harry, Ron a Hermiona ve svůj prospěch. Už v prvním ročníku, když se pod neviditelným pláštěm plížili do Chloupkovy komnaty, potkali poltergeista na chodbě. Protiva je dokázal vycítit, ale ne identifikovat. Harrymu se podařilo dostatečně dobře napodobit hlas Krvavého barona a Protiva skutečně projevil strach.

Nejčastěji lze na Protivu narazit ve chvíli, kdy se činí nějakou svou lumpárnou (nebo při jejím plánování). A pokud zrovna nepáchá tyto podezřelé věci, pak se obvykle sám kochá nějakou studentskou neplechou, nebo neštěstím, k němuž rád přileje olej do ohně. Trápíte se jako Ufňukaná Uršula kvůli své neoblíbenosti? Protiva vám to moc rád potvrdí. Cítíte se zoufale, protože vás škola podezřívá, že jste Zmijozelův dědic? Zoufejte ještě více, Protiva o tom ještě rád začne básnit.

Hej Pottře, ty lotře, už jsi to proved zas,
zabíjet studentíky je podle tebe špás-

Harry Potter a Tajemná komnata
Protiva, jehož následně přerušila profesorka McGonagallová, tudíž nevíme, jak by pokračoval.

Poprvé jsme se s Protivou seznámili v Kameni mudrců. Harry a ostatní prváci spolu s dokonalým prefektem Percym se s poltergeistem potkali cestou ze svého zařazování ve Velké síni do nebelvírské společenské místnosti. Všichni nejprve viděli vycházkové hole, které se vznášely ve vzduchu – Protiva se umí zneviditelnit, vznášet se a též procházet zdmi. Pak po žácích házel hole a odletěl pryč (ještě stačil vysypat zbytek holí chudákovi Nevillovi na hlavu). Na tomto místě v knize máme také jediný popis Protivy: „malý mužíček se zlýma tmavýma očima a širokými ústy.“

Obrázek Protivy ze hry Hogwarts Mystery. Protiva oblečený v  oranžové polokošili s límečkem, s červenými hvězdami, dále v červených kalhotách s oranžovými pruhy, modrých špičatých bot a fialového klobouku se světle modrými pruhy, zde dělá na kohosi mimo fotografii rozšklebený obličej. Vznáší se ve vzduchu, pravou nohu má lehce pokrčenou dozadu, otevírá ústa a máchá vedle hlavy rukama.
Protiva z mobilní hry Hogwarts Mystery. Zdroj: hra Hogwarts Mystery

Jak již bylo řečeno, Protiva skutečně respektuje pouze Krvavého barona. Nicméně ani k mnohým profesorům si toho příliš nedovolí. Zejména k profesoru Brumbálovi se chová úlisně a podlézavě. Výjimky se ale také najdou, tak například profesor Lupin, na něhož si poltergeist dovolil být drzý. „Starý“ Poberta se ovšem nenechal vyvést z míry a Protivovi jeho taškařice oplatil i s úroky. Tak to bylo ve chvíli, kdy mu Protiva ucpával zámek dveří žvýkačkou. Tehdy Lupin namířil svou hůlku poltergeistovi do nosní dírky a vyslal kouzlo. Snad za tento jejich vztah mohla právě mladá nerozvážná minulost pana Náměsíčníka.

Co tím myslíš, Protivo?“ opáčil klidně Brumbál a Protivův úšklebek znatelně povadl. Brumbála se provokovat neodvážil. Místo toho nasadil podlézavý tón, který nezněl o nic lépe, než jeho předchozí posměšné krákání.
Ona se stydí, vaše ředitelnosti.“

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu
Brumbál a Protiva diskutující o útoku Siria Blacka na portrét Buclaté dámy.

Důvodem zmíněné úvahy je totiž i zajímavý vztah Protivy s Weasleyovic dvojčaty. Ti spolu obvykle vedli jakýsi konkurenční boj, avšak když dvojčata v Harryho pátém ročníku (jejich sedmém) ze školy uletěla, požádali Protivu, aby dal (ředitelce) Umbridgeové pořádně zabrat. K překvapení všech, Protiva, který si od studentů nikdy nenechal nic přikazovat, stáhl svůj klobouk s rolničkami a zasalutoval. A svůj příkaz poté opravdu plnil na sto procent. Profesorka Umbridgeová neměla chvíli klidu. Protiva vytvářel chaos všude: rozbíjel lucerny, zapaloval svitky pergamenů, zaplavoval koupelny, odfrkával si do výkladu Umbridgeové a mnoho dalšího. Ostatní profesoři proti tomuto chaosu vůbec nezasahovali proto, aby si paní ředitelka náležitě užila. A profesorka McGonagallová jednou dokonce Protivovi ochotně poradila, aby šrouby lustru, který zrovna uvolňoval, odšrouboval na opačnou stranu.

Fanart odletu Weasleyovic dvojčat a salutujícího Protivy. V levé části obrázku vidíme otevřená dvoukřídlá vrata, jimiž prolétli Fred a George na košťatech - z jednoho z nich visí řetěz. Dvojčata vidíme jen zezadu, vlají za nimi hábity V pravé části obrázku se vznáší Protiva, stojí ve vzduchu v pozoru a levou rukou salutuje odlétajícím dvojčatům. Dvojčata odlétají oblečena v hábitech.
Protiva se loučí s bratry Weasleovými a z úcty nad mistry šprýmu jim salutuje. Zdroj: wizardingworld.com

Že Protiva skutečně slouží jen sám sobě, je ovšem jisté. Nejlepší příklad za všechny je jeho šprým, kterým si vystřelil ze školníka Filche, když pronásledoval Harryho, Rona, Nevilla a Hermionu po večerce v jejich prvním ročníku. Tehdy Harry ještě neměl svůj neviditelný plášť, takže čtveřice musela před Filchem prchat. Narazila na Protivu, který „dobrácky“ nahlas uvažoval o tom, zda je nahlásit „pro jejich dobro“. Netrpělivý Ron se ale po Protivovi ohnal, což byla chyba, protože ten ihned hlasitě oznámil místo jejich výskytu. Než ale Filch přiběhl, čtveřice se stihla schovat, takže školník nalezl na chodbě jen Protivu. Když po něm chtěl, aby prozradil, kam studentíci zmizeli, poltergeist si na Filchovi vymínil, že musí poprosit, jinak mu nic neřekne. Co Filchovi zbývalo? Neupřímně tedy poprosil, jen aby mu vzápětí, přesně jak Protiva slíbil, mu bylo řečeno velké „nic!“

Přesto přese všechno je Protiva stále věrný Bradavicím. Je to přeci jen jeho domov stejně tak jako domov studentů, z jejichž niterních tužeb se zrodil. Bez Bradavic by poltergeist ztratil smysl své existence. Proto se také ochotně zapojil do obrany hradu před Smrtijedy během bitvy o Bradavice. Vznášel se nad útočníky, střemhlav se na ně vrhal a bombardoval je škrtidubem. Po konečném vítězství se jal, způsobem sobě vlastním, pět oslavné písně a recitovat básničky vlastní tvorby.

Radujme se, veselme se, Potřík jim dal nářez!
Starouš Voldy už má útrum, tuhej jako pařez.

Harry Potter a relikvie Smrti
Protiva po Voldemortově definitivní porážce.

Před samotným závěrem ještě drobná zajímavost: Během natáčení Harryho Pottera a Kamene mudrců byl vybrán herec pro postavu Protivy, a dokonce se natočily i nějaké scény. Avšak měsíc po zahájení natáčení bylo rozhodnuto postavu z filmu vystřihnout. Natočené scény skončily na podlaze střihačské dílny a doposud nespatřily světlo světa. Protivou měl být, dnes již zesnulý, herec Rik Mayall, známý britský komik a herec. Je ironické, že Rik mimochodem hrál ve filmu s názvem Drop Dead Fred („Chcípni, Frede„) postavu škodolibého imaginárního kamaráda. Protiva tak zůstává pouze knižní postavou, ačkoliv se též objevil v některých virtuálních hrách.

Malovaný fanart, do něhož je zakomponovaný herec Rik Mayall - průsvitný a namodralý. Rik je v pravé polovině obrázku vidět jen do úrovně břicha. Je oblečený do saka, pod nímž je tričko. Má rozcuchané vlasy, ruce pozvednuté k ramenům, přičemž se poťouchle usmívá. V levé polovině jinak malovaného fanartu  je Protiva z profilu. Má na hlavě fialovou čepici se světle modrými pruhy a oranžovým lemováním, na krku má obrovského zeleného motýlka, má oblečený oranžový svršek s červenými hvězdami, červené kalhoty s oranžovými pruhy, fialové špičaté boty. Vznáší se nad studenty, z nichž vidíme jen hlavy a všichni jsou k nám zády, jelikož sledují obraz Buclaté dámy.
Herec Rik Mayall si měl původně zahrát Protivu ve filmu. Zdroj: screenrant.com

Článek je záměrně vydáván na prvního dubna, který je tradičně dnem všech šprýmů a fórků na nepřipravené přátele nebo členy rodiny. Co si k tomu můžeme odnést z článku? Ne, rozhodně byste neměli zkoušet někoho bombardovat holemi, nebo úponkovitými rostlinami, které škrtí. Ale nějaký ten žertík nebo šprým, který vykouzlí úsměv na rtech, se v této těžké době hodí. Neostýchejte se trochu popustit uzdu vašemu vnitřnímu Protivovi. Ale pamatujte, nezacházejte až tak daleko, abyste jako Protiva někomu ubližovali, omezte se na zábavu. A také nezapomeňte, že byste měli umět přijmout to, co sami rozdáváte – zasmějte se, když si z vás někdo v dobrém rozmaru vystřelí, stejně jako když si vy vystřelíte z ostatních. Smích je také sám o sobě magií – zahání bubáky a teď jich máme okolo plno. Pusťme se do nich!

Zdroj: https://harrypotter.fandom.com/wiki/Peeves.

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.