J.K.Rowling, pod tímto jménem se před dvaceti lety objevil v regálech anglických knihkupectví fantasy román Harry Potter a kámen mudrců. J.K.Rowling, jméno samo o sobě nic nevypovídající. Muž či žena? Před očima se vám zjeví příběh zcela neznámého spisovatele. Po pár letech je tato spisovatelka jednou z nejbohatších žen na zemi, nejvíce ovlivňující dnešní mládež.

Co však stálo před celou touto slávou? Jaký měla Jo život předtím, než se její příběh stal světovým fenoménem? Nevíte? Tak se se mnou pojďte podívat pod pootevřený kotlík minulosti, kterou tato žena sdílela se světem.

Magic Beyond Words: The JK Rowling Story
Zdroj: Magic Beyond Words: The J.K. Rowling Story (2011)

Joanne Rowlingová se narodila 31. 7. 1965 v Bristolu ve Velké Británii. Zde žila společně se svou matkou, otcem a sestrou. Volný čas trávila se sestrou, hraním si na čarodějky a čtením knih. Na Wyedeanské střední škole spolužákům často vyprávěla příběhy. Jako vysokoškolské zaměření si vybrala francouzštinu, neboť její rodiče nepovažovali psaní knih za „praktické“. Přesto ji však matka v psaní příběhů odpočátku podporovala.

Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala během cesty vlakem z Manchasteru do Londýna. Ještě než dojela domů měla vymyšlenou většinu postav a základní děj prvního dílu.

Magic Beyond Words: The JK Rowling Story
Zdroj: Magic Beyond Words: The J.K. Rowling Story (2011)

Naskytla se jí pracovní příležitost v Portugalsku a tak se odstěhovala. Zde se vdala za portugalského televizního reportéra Jorga Arantese. V roce 1993 se jim narodila dcera Jessica Rowlingová Arantesová. Manželství ale nevydrželo a Rowlingová se ještě před rozvodem vrátila spolu se svojí dcerou do Edinburgu. Nezaměstnaná zde dokončila první díl, přičemž některé části psala po Edinburghských kavárnách.

To by bylo k životu Joanne Rowlingové ve zkratce. Pokud se však chcete dozvědět více a máte rádi filmová zpracování životů před slávou, jistě vás potěší fakt, že takovýto film vyšel i o J.K.Rowlingové. Americký film z roku 2011 Magická slova: Příběh J. K. Rowlingové (v originálu-Magic Beyond Words: The J.K. Rowling Story) je životopisné drama, které vás dopodrobna seznámí s autorčiným životem před během i po vydání prvního dílu Harryho Pottera.

Tento film vypráví inspirující příběh jedné ženy, která se stala jednou z nejvlivnějších spisovatelek na světě. Sledujte její začátky, coby skromné holčičky s obrovskou fantazií, později podivínské puberťačky, nevyjímaje hlubokou bolest, kterou zažila, když ztratila svou matku, až po zrození fenoménu Harryho Pottera, když jí bylo jen něco přes dvacet. Příběh také vypráví o bouřlivém prvním manželství Rowlingové, jak se stala matkou a následném rozvodu, který ji přivedl až na společenské dno. Musela vyžít ze státní podpory a vyrovnat se s tím, že jeden vydavatel za druhým odmítal vydat její román … A nakonec fenomén jménem Harry Potter, který se stal světovým bestsellerem. Zajistil JK Rowlingové zasloužené místo v literární i kulturní historii. (oficiální text distributora)

Autor: Pavla Palkovicova

Thomas

Thomas je zakladatelem a zároveň šéfredaktorem Potterzone.cz. Moudrý klobouk ho zařadil do Mrzimorské koleje a do školy by si nejspíše dovezl krysu.