Čím více se přibližují letní prázdniny, tím méně se zdají školákům dosažitelné. Aby si pořádně uvědomili, že škola doopravdy existuje a že se jim o sezení v lavicích jenom nezdá, přichází ke konci školního roku nelítostný atak domácích úkolů, testů a zkoušek. Myslíte si, že je to nefér? Nevěšte hlavu, rozhodně v tom nejste sami! Této hrůzostrašné povinnosti s nálepkou „život“ se nevyhnou dokonce ani kouzelníci a čarodějky. Své o tom ví také Harry a jeho přátelé, kteří se zapotili hlavně při zkouškách NKÚ. A abychom se trochu povzbudili navzájem, mrkněme na jejich pozoruhodné výkony a nakonec i do jejich žákovských knížek.

Jestli si Harry nemusel z něčeho dělat těžkou hlavu, pak to byla skutečnost, že doma za špatné známky nebude trestán. To koneckonců nemusel ani Dudley, který byl pro své rodiče dokonalý v jakémkoli směru, ačkoli kdovíjak brilantní inteligencí zrovna neoplýval. A Harry? Pro něj by snad bylo lepší, kdyby ze všech čarodějných předmětů propadl. Pak by ho teta se strýčkem možná ještě pochválili.

Zkoušky NKÚ (náležité kouzelnické úrovně) skládají bradavičtí studenti pátého ročníku v červnu před letními prázdninami. Už ten vážný název dává tušit, že studentům jde při těchto zkouškách o hodně, takže tady končí veškerá flákárna (která samozřejmě není oficiálně povolena nikdy, ale znáte to…). Než studenti přikročí k samotné zkoušce, měli by mít už dobře rozmyšleno, o jaké povolání se budou v budoucnosti ucházet. Téměř všechny profese totiž vyžadují splnění určitých školních předmětů a některé z nich kladou podmínky i na konkrétní známky. Výsledky zkoušek NKÚ tedy rozhodnou o tom, jestli budou studenti potřebné předměty po pátém ročníku dále studovat či nikoliv a zda tak mohou naplnit své vytyčené ambice. Co se Harryho týče, ten se rozhodl pro dráhu bystrozora, čímž si život rozhodně neulehčil. Pro toto povolání jsou totiž vyžadovány skvělé výsledky z obrany proti černé magii, kouzelných formulí, přeměňování a lektvarů.

Zdroj: Harrypotter.wikia.com

Rozvrh zkoušek je rozložen do dvou po sobě jdoucích týdnů, přičemž dopoledne zasedají studenti k písemným testům ve Velké síni, zatímco odpoledne vykonávají praktickou zkoušku. Výjimka tu platí samozřejmě pro astronomii, kterou je nutno skládat až po setmění. Veškerý dohled nad zkouškami zajišťuje Úřad pro kouzelnické zkoušky, vysílající do Bradavic hodnotící komisi (její součástí je také drobná profesorka Griselda Marchbanksová a stařičký profesor Tofty). To znamená, že bradavičtí profesoři mají zrovna pohov a zkoušek NKÚ se nemusejí zúčastňovat.

Slovo „pohov“ ale rozhodně neplatí pro studenty, kteří v pondělí začínají se zkouškou z kouzelných formulí. To byla příležitost, kdy mohl Harry využít svých dobře známých znalostí o levitujícím kouzlu, kterému se naučil hned v prvním ročníku studia. Tehdy ještě netušil, jak moc se mu bude setkání s trollem na dívčích záchodcích zdát v budoucnu užitečné. Horší už to bylo se zadáním na přebarvení krysy na oranžovou barvu. Místo obarvení se Harrymu povedlo nafouknout ji až do jezevčích rozměrů. Harry ale nakonec nepředvedl úplně nejhorší výkon. Ještě o něco hůře na tom byl Ron, který proměnil talíř ve velkou houbu, aniž by tušil, jak k tomu vlastně došlo (být to zkouška z přeměňování, možná by mu to bývalo prošlo…).

Zkoušky z přeměňování přišly na řadu hned druhý den v úterý. Ještěrku, kterou Harry při praktické dostal do spárů, nechal celou zmizet. Středeční zkouška z bylinkářství Harryho doslova zabolela, když ho při nich pokousala zubatá pelargonie. Ovšem ve čtvrtek se blýskl na obraně proti černé magii poté, co úspěšně zapudil bubáka a získal extra body navíc za vyčarování patrona, čímž udělal na hodnotící komisi velký dojem. Dobrý pocit si tak mohl uchovat ještě v pátek, kdy měla většina studentů pátého ročníku volno, krom Hermiony, která ten den skládala zkoušku ze starodávných run.

Zdroj: Harry Potter Wiki

Po oddechovém víkendu přichází další týden nervového vypětí, který začíná pěkně zostra. Pondělním strašákem, zejména pro Harryho a Nevilla, byly lektvary. Pro oba spolužáky se však právě v této vypjaté chvíli ukázalo, že jejich obyčejně mizerné výsledky závisí především na přítomnosti profesora Snapea, který se u zkoušek NKÚ neobjevil. Harry navíc využil dalších svých osobních poznatků (chtěných i nechtěných) v teoretické části testu, když popisoval přípravu i účinky Mnoholičného lektvaru.

Následovala péče o kouzelné tvory a praxe spočívající v určení bodloše důvtipně schovaného mezi tuctem ježků, dále v péči o kůroleza (kdo z nás „Větvíkovců“ by si tuto část neužíval?), nakrmení ohňového kraba a vyčištění jeho hnízda (to už bychom si užívali o dost méně) a nakonec ve výběru vhodné potravy pro nemocného jednorožce.

Středa se nesla doslova ve znamení hvězd, neboť dopoledne bylo zasvěceno teorii astronomie. Jelikož se ale praktická část konala až v jedenáct hodin v noci a zahálka škodí, bylo odpoledne využito k praktické zkoušce z jasnovidectví. Pro Harryho a Rona to byla „dobrá“ příležitost k tomu, aby pořádně zaperlili. Své zkoušející tím ale určitě moc nepobavili. Při čtení z čajových lístků prorokoval Harry profesorce Marchbanksové ne příliš romantickou věštbu, podle níž se seznámí se zavalitým, snědým a přihlouplým cizincem. Aby toho nebylo málo, při čtení z její dlaně si spletl čáru života s čárou hlavy, takže měla profesorka údajně zemřít už před týdnem. Ani Ron svou situaci nezachránil. Zahleděn do křišťálové koule popsal ošklivého chlapa s bradavicí na nose a teprve později si uvědomil, že se celou dobu díval na odraz tváře svého zkoušejícího. To Hermiona se jasnovidectví elegantně vyhnula, nohy na stůl si ale nedala, protože byla zaměstnána zkouškou z věštění z čísel.

Celý zkouškový maraton byl zakončen písemným testem z dějin čar a kouzel, při němž si Harry namáhal mozek takovým způsobem, že samým vyčerpáním usnul. My ovšem víme, co všechno tomu ještě předcházelo (i co následovalo), takže mu odpouštíme. Avšak vzhledem k výsledné známce z tohoto testu Harrymu neodpustili jeho zkoušející.

„Radši piš, Harry, a neposlouchej, co se o tobě teď šušká“ Zdroj: buzzfeed.com

Výsledky zkoušek NKÚ jsou studentům doručovány nedlouho po konci školního roku, tedy v červenci. Testy jsou ohodnocovány šesti stupni: V jako vynikající, N nad očekávání, P přijatelné, M mizerné, H hrozné, T troll s tím, že poslední tři stupně znamenají doslova propad(ák) a student už se takto ohodnocených předmětů v budoucnu neúčastní. Harry byl s výsledky svých testů spokojený. Vynikající byl samozřejmě v obraně proti černé magii, nad očekávání (leckdy i naše) dopadl v předmětech z lektvarů, péče o kouzelné tvory, kouzelných formulí, bylinkářství a přeměňování. Přijatelný byl v astronomii. Naproti tomu Harry nezvládl jasnovidectví (mizerné) a dějiny čar a kouzel (hrozné), což ho naopak celkem těšilo, protože tyto předměty zrovna dvakrát nemiloval, a nadobro se jich tak zbavil. Trollem se ale naštěstí nestal. Ron dopadl nejspíše dost podobně jako Harry, s tím, že vynikající nebyl v žádném z předmětů. Zato Hermiona excelovala na celé čáře a kromě obrany proti černé magii, z níž dostala nad očekávání, vybojovala ve všech disciplínách zlatou medaili.

Uf, máme to za sebou. Skoro jako bychom NKÚ absolvovali my sami. A kdo ví, možná jednou…

A u kterého z našich tří studentíků se inspirujete při svých zkouškách vy?

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!