V červnu roku 2018 vyšla v newyorském nakladatelství Scholastic kniha s povědomým názvem: The Marauder´s Map. A americkému Potterovci samým nadšením vypadl hamburger z ruky. Do našich končin se Pobertův plánek dostal až o necelý rok později, tedy až 29. dubna roku 2019, pod ochrannými křídly nakladatelství Albatros. A nám přistál knedlík na kalhotách… (nebo to byly noky?).

Možná by nás mohlo udivit, že pod tímto tvůrčím počinem nejsou podepsáni čtyři známí nebelvírští výtečníci (Náměsíčník, Tichošlápek, Dvanácterák a Červíček) a vlastně se autorstvím knihy na její obálce ani nikdo nechlubí. Dotyčnou stydlivku ovšem neušetříme a její jméno prozradíme: Erinn Pascalová. Slova z angličtiny do češtiny pak proměnila Kateřina Stupková.
Kniha nás upoutá už na první pohled, protože přiložená hůlka už sama o sobě vypovídá, že nepůjde jen tak o ledajakou knížku. A dá se říct, že hůlka je svým způsobem tak trochu kouzelná. O ni jde koneckonců především, protože z informačního hlediska nemá pro nás útlá knížka o 72 stranách příliš valnou hodnotu.

Kniha je sice plná textu, protože představuje hrad Bradavice – a to je přece jen velká budova a jedno velké klubko tajemství k tomu; ostatně podtitul knížky zní Průvodce Bradavicemi. Jen kdyby měla autorka snahu odhalit alespoň jedno z dosud skrytých tajemství! Bohužel tomu tak není a my se nedozvídáme prakticky vůbec nic nového. Přestože píše o každé známé komnatě a zákoutí zvlášť – bez jakéhokoliv utříděného pořádku, na přeskáčku – shrnuje pouze základní informace z filmů.
Ano z filmů! „Jak víme z filmů…“ , „…, jak to bylo ve filmu.“ Takže zarytým fanouškům je právě jasné, že mnoho ze sebraných informací bude rozporovat s knižním kánonem a že toho tato publikace ve výsledku skutečně moc neodhalí. Proto jsou její stránky z velké části vyplněny fotografiemi a obrázky všeho druhu. Jenže detailisty příliš nepotěší, že některé filmové fotografie jsou mírně rozmazané.

Ale ať nejsme jenom negativní. Ti, kterým na textu příliš nezáleží, se pravděpodobně přeci jen spokojí s tím, co chce knížka nabídnout především. Sem tam je totiž do publikace vložen dvojlist, který představuje kus z Pobertova plánku, jak ho známe z filmu (možná to byl důvod, proč se autorka přiklonila k filmové předloze obecně). A právě teď se nám hodí ona hůlka, o které už padla zmínka výše. Budeme si totiž hrát (nebojte, kniha je vhodná pro děti od 6 let!).
Brzy zjistíte, že hůlka je svítící a že s jejím modrým světlem dokážete odhalit skrytá poselství na Pobertově plánku i kroky známých kouzelníků a směr, jakým se ubírají. Pouhým okem je totiž neuvidíte. Je to roztomilá zábava hlavně v noci pod peřinou (nebo pod neviditelným pláštěm, pokud ho vlastníte).

Hůlka ale nepředstavuje jenom originální baterku, ale je také skrytou fixou s neviditelným inkoustem – takže 2 v 1! S tímto kouzelným pisadlem tak můžete natropit vlastní neplechu v knižním Pobertově plánku a zapisovat s ní tajná hesla. Na konci knihy se pak nachází prázdný dvojlist, na kterém můžete vyčarovat pomocí kouzelné hůlky vlastní plánek, a popustit tak uzdu své nezměrné fantazii.
Takže když to shrneme kol a kolem, kniha Pobertův plánek patří ke sběratelským kouskům pro každého zarytého fanouška světa Harryho Pottera. Pokud se mezi ně počítáte, dřív nebo později si ji budete chtít zaručeně zastrčit do své knihovničky, a to i přesto, že se z ní nedozvíte vůbec nic nového. Knížku však určitě ocení děti, které se s Bradavicemi teprve seznamují, a v nichž jejich rodiče už teď vidí nezvedené poberty. Hra s kouzelným fixem je totiž bude bavit a bude také rozvíjet jejich fantazii. No a pokud by se přece jen drahé ratolesti nedokázaly knížkou zabavit, zkonfiskují ji nezvedení rodiče, kteří si potají taky rádi hrají na poberty.