Zasněžené dny 31.1. – 3.2. 2019 byly rezervovány pro hosty Pragoffestu – tradičního festivalu popkultury v Praze. Zároveň pro něj napsaly poslední slova na rozloučenou a s konečnou platností mu vystavily parte. Na fantasticky radostném pohřbu samozřejmě nemohl chybět ani Potterfan, který tomuto ceremoniálu dodal kouzelnickou šťávu života. Jakou příchuť měla na posledním Pragoffestu a jak se s ním mohli kouzelníci a čarodějky rozloučit? Žmoulajíce černé kapesníčky, pojďme zavzpomínat právě teď!

K Potterfanu se přidala i nová fantastická zvířata! Foto: „Mé kouzelné Já“

Přestože mladší bráška letního Festivalu fantazie postupně dodýchával, nabitý program linie Harryho Pottera podle toho rozhodně nevypadal. Potterfan nasadil proti případné pochmurné náladě všechny své zbraně a vytasil se jak s novými pořady, tak s těmi osvědčenými. Od čtvrtečního večera až po nedělní odpoledne se tak mohli všichni zájemci účastnit nejrůznějších přednášek, tvořivých workshopů, záludných kvízů i dalších soutěží o hodnotné ceny a zábavných show. To vše na jednom místě a svorně u jednoho kotlíku.

Začínáme zostra – souboj krásnohůlské studentky s Bellatrix Lestrange. Foto: Nika Alkenská

Potterfan zahájil svůj program oficiálně ve čtvrtek v osm hodin večer. Ve své třídní síni přivítal jak nováčky, tak staré známé kouzelníky a čarodějky, kteří dostali příležitost se mezi sebou seznámit nebo i více sblížit díky rozverným seznamovacím hrám. A pak, když už se děcka dostatečně vyřádila, nechyběla pohádka na dobrou noc: film Harry Potter: A History  of Magic (z roku 2017), jímž byl zakončen čtvrteční uvítací blok.

Stalo se tradicí, že každé následující dny pak Potterfan rozjíždí své denní programové linie společnými ranními rituály u humorných YouTube videí. Chybět nemohly ani legendární bradavické sušenky na stříbrném podnose. Aneb Vstáváme s Potterem!, ospalci! Teprve poté může začít plnohodnotný dobrý den.

Tady se něco kutí! Foto: FildasKirk

Po ranních nášupech dobré nálady se mohli návštěvníci s nadšením vrhnout na přednášky, které slibovaly nové informace, poučení z debat nebo „jen“ záchvaty smíchu. Uveďme namátkou Smlouvy v Harry Potterovi, Rekvizity a artefakty z HP, Fantastické  nesmysly a kde je najít, Sovičkologie, HP v cizích jazycích nebo HP a náboženští fanatici.

Pokud jste si mysleli, že jste načerpali dostatek informací a svět Harryho Pottera si můžete strčit do kapsy, měli jste hned několik příležitostí to dokázat. Krutopřísný Voldemortův kvíz a Mudlovský kvíz většinu z nás ovšem opět odhalily a označily za Potterovské vědomostní „naháče“. Našli se ale i tací, kteří snad zhltli všechny kouzelnické knihy i s obalem.

Lord Voldemort s kumpány tančí Just Dance! Foto: Nika Alkenská

Komu v kritickém okamžiku selhal mozek a neměl zrovna pod čepicí, ale přesto si chtěl zasoutěžit o knižní ceny, mohl se zapojit do dalších kreativních soutěží. Zavedenou klasikou jsou HP Aktivity, v níž týmy hádají pojmy z HP a FZ světa, které musí buď vysvětlit, předvést či nakreslit. Nebo turnaj v karetní hře Odtrpaslíkovaná. Fantastická pantomima vyzkoušela týmy ze znalostí knižních scének a extra napínavý byl také Bradavický souboj kolejí, který zahrnoval hned několik bizarních disciplín. Mezi nimi bylo například vypití plechovky Coca Coly na ex, co nejrychlejší vyprázdnění krabice s papírovými kapesníčky, přenášení prázdné plechovky na neuvařené špagetě pusou ve dvojici a bez použití rukou nebo skládání věže z tyčinkových lepidel pomocí čínských hůlek. Tyto i další nástrahy zvládl překvapivě nejlépe mrzimorský tým. No sláva!

Mrzimorské studentky pořádně vzaly za špagetu… Foto: Nika Alkenská

Vypnout mozek pak bylo možné na tvořivých workshopech. Odtud jste si mohli odnést vlastnoručně vyrobené Lenčiny strašibrýle, ministerské oběžníky, dračí a okamií vejce. A pokud jste si nezamotali ruce při motání s vlnou, tak jste přitáhli rodičům domů i zlatonosku nebo sovičku.

Jestliže někomu při večerních hodinách chyběla televize, mohl zmírnit své abstinenční příznaky u jednoho z dalších pořadů. Potterfan nabídl kompenzaci dokonce zdravě bez bedny, zato vyzbrojen humorem s ostrou municí. Bláznivě romantická komedie Pomáda z Bradavic sklidila obilí úspěchu už na eFeFku. Bylo proto pochopitelné, že její hvězdy zazáří i na Potterwoodských prknech Pragoffestu.

Pomáda z Bradavic… (nebo s Bradavicemi?). Foto: Nika Alkenská

Zcela exkluzivní letošní novinkou byl ★ MudloToč ★ . Pokud starší ročníky zbystřily, pak zcela právem. Vzpomenou si totiž na retro soutěž TV Nova s názvem Kolotoč a moderátora Pavla Poulíčka s jeho trendy pestrobarevnými kravatami. Kolotoč je hra s písmenky, která soutěžící postupně doplňují do tajenky – tou byl v našem případě vždy citát z kouzelnického světa. Body si každý soutěžící přičítá podle vytočených číselných hodnot na kolotoči, které se pak vynásobí počtem uhodnutých písmenek v tajence. A stejně tak se točil i náš MudloToč v podání osvědčené dvojice kouzelnických padouchů – nutno podotknout, že bez neonových kravat. V elegantní a věčné černi dorazil Lord Voldemort s vkusným růžovým doprovodem profesorky Umbridgeové. Při jejich úvodním tanečním vystoupení nebylo ani těžké představit si další barevný prvek – zelené jiskření mezi oběma moderátory.

Na koho se usmálo štěstí? A na koho se usmáli Dolores a Voldy? Foto: Nika Alkenská

Nezapomeňme ani na vzácné a velevážené hosty pořadu! MudloToč totiž roztáčeli jako soutěžící profesorka Trelawneyová, Zlatoslav Lockhart a Bellatrix Lestrangeová. Vrtkavé a prodejné štěstí se chvíli co chvíli obracelo na jinou stranu. Když už některý ze soutěžících získal závratný počet bodů, brzy o něj přišel s „bankrotem“, který si na kolotoči vytočil. Nakonec se štěstí navzdory pověstnému třetímu oku věštkyně Sibyly a dechberoucí Lockhartově slávě přiklonilo k temné straně a dalo za pravdu známé Smrtijedce Bellatrix. Titul výherkyně vůbec prvního MudloToče už jí tak nikdo nikdy nevezme ani násilím!

Výčet všech kouzelnických aktivit na Pragoffestu rozhodně není kompletní. Kdo z vás se ale připojil k Potterfan bandě, jistě rád i bez pomoci zavzpomíná na všechny společné zážitky. Poslední Pragoffest byl navíc prvním, kde se Potterfan pochlubil svým prodejním stánkem Pottershopu – menší (= prozatím) verzí Příčné ulice. Zde každý kouzelník i čarodějka seženou vše, co potřebují na mudlovskou základku – teda co nepotřebují! Ovšem kdo ví. Magie je vždy mezi námi. Dokonce i v českých školních lavicích.

Nakupujte u Bellatrix Lestrange! Foto: Michal Kára. LARPy, cosplay a tak

Potterfan se tedy definitivně rozloučil s kouzelníky, čarodějkami a vůbec s posledním Pragoffestem v neděli 3. února kolem druhé hodiny s debatní přednáškou Otevírám se na konci. I konec je novým začátkem. A my nemusíme smutnit, protože se s Potterfanem jisto jistě setkáme nejen na letním Festivalu fantazie, ale také na ComicConu Prague, který je korunním princem Pragoffestu. Kouzelnický svět tedy nezůstává bez podpory.

Do konce s ještě větším úsměvem! Foto: „Mé kouzelné Já“

 A tak zdi Modré školy viděly naposledy zázraky Pragoffestu…

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..