Čtvrteční večer 7. února 2019 ovládla celý svět horečka potterovské knižní noci. Podezřelými vysokými teplotami trpěli v ten den také čeští a moravští kouzelníci a čarodějky. Bodejť by ne, když Potterfan roznášel pozitivní bacily na Harry Potter Book Night (HPBN), kterou vůbec poprvé uspořádal samostatně mimo Pragoffest! Tím se Česká republika už popáté zařadila po bok dalším zemím, jež poctily kouzelné knihy J. K. Rowlingové oslavou.

Bez vás, kouzelníků a čarodějek, by akce nebyla možná! Foto: Acalanthi

Avšak na rozdíl od londýnských akcí byla pražská knižní noc poněkud skromnější. Endorfin, který jednak nabízí únikové hry, tak i prostory pro různé příležitosti k pronájmu, pojal až 100 osob. Takže i když stál vstup rovných 0 galeonů, bylo nutné se kvůli omezené kapacitě míst předem registrovat.

Obchůdek U Profesorky Umbridgeové. Foto: Acalanthi

Jakmile návštěvníci překonali „tvrdou“ registrační kontrolu Molly Weasleyové, mohl jim konečně spadnout kámen ze srdce, že se na akci dostali bez jakékoli újmy. Pak už se mohli bez otálení zapojit do zajímavého programu, který si pro ně Potterfan s partnerem akce nakladatelstvím Albatros připravil. Během celého večera byla navíc možnost odběhnout si k baru na drink, který vám mohl speciálně namíchat sám Lord Voldemort. Momentíček! Vlastně nám unikly veškeré zprávy o případných ztrátách na životech. Pochopitelně, vždyť mrtví mlčí! Prosíme tedy případné oběti, aby se nám ozvaly do zpráv, abychom je mohli zahrnout do statistik!

Vstup „jen“ přes smrtijeda a Molly Weasleyovou… Očividně si spolu dobře rozumí. Foto: Acalanthi

Celá akce měla oficiálně začít v sedm hodin večer a pokračovat až do jedenácti hodin v noci. (Hurá! Legální zábava pro děcka všech věkových kategorií po večerce!). Co naplat, že se nám čas trochu vysmál – nějaký neumětel si asi pohrál s obracečem času! Thomas alias oživlý Cedrik Diggory zahájil akci až něco po sedmé. Pak už předal slovo Hanetce v roli profesorky Prýtové, která si připravila povídání o hradu Bradavice. Zvolené téma rozhodně nebylo náhodné, odpovídalo totiž oficiálnímu zadání potterovské noci z londýnského ministerstva kouzel. A tím byla Bradavická škola čar a kouzel.

Hanetčina přednáška o škole čar a kouzel v Bradavicích. Foto: Acalanthi

Hanetčina přednáška měla skutečně široký záběr, takže pokud jste pozorně poslouchali, měli byste mít v budoucích kvízech alespoň napůl vyhráno. Dozvěděli jsme se nejen něco o založení hradu, o jeho zakladatelích, ale v čase jsme s Bradavicemi putovali až do dnešních dnů a pochytili i nějaké zajímavosti. Například, že v dřívějších dobách nebyl hrad opatřen prevéty (česky výsernicemi – to jako fakt!), takže kouzelníci se „vypouštěli“ tam, kde zrovna stáli. Nepořádek pak odklízeli kouzlem. Jen doufejme, že byli svědomitější než dnešní pejskaři…

Profesorka Prýtová v akci. Foto: Acalanthi

Není divu, že po přednášce jsme si museli dát „čůrpauzu“. Naštěstí se nikdo nepokusil aplikovat znalosti z předchozí přednášky a vše proběhlo bez jakýchkoli komplikací. Po přestávce následoval kvíz o ceny. Už skutečnost, že ho připravovala Bellatrix Lestrangeová, dávala tušit, že bude čeho se obávat. Autorka sice trvala na tom, že kvíz rozhodně nebude nijak ďábelský, ale vložte důvěru v rodinu Lestrange… Kvíz měl 40 otázek, z nichž každá nabízela 4 možnosti. Pochopitelně se týkal potterovských knížek a dotazoval se na osoby, události, počty, ale i na citáty a na jejich autory.

„Tak co s vámi chlapče… No nepotěšil jste mě. Ale já vás možná ano…“ Rozhodčí Thomas: Foto Acalanthi

Věcné a hodnotné knižní ceny od Albatrosu si pak odnesli tři kvízoví šampióni s nejvyšším počtem bodů. Nejlepší dosažené skóre 34 ze 40 nás ale přece jen nutí k přesvědčení, že Bella opravdu nepřipravovala test s těmi nejhoršími úmysly. O druhé a třetí místo se pak museli poprat dva soutěžící se stejným počtem bodů. Byl to tak lítý boj, že Thomasovi kupodivu došly všechny nastražené otázky… Nakonec prohlásil, že už na to nemá nervy a ceny spravedlivě rozdělil mezi oba drsné kvízové hráče.

Vyráběcí koutek. Foto: Acalanthi

Program se plynule přehoupl z první poloviny do druhé, do níž jsme vstupovali přes workshop. Vyráběly se papírové lampióny s různými motivy, např. domácího skřítka Dobbyho a dalších magických bytostí, symbolů Relikvií smrti nebo siluetou bradavického hradu. Šablonek bylo hodně, takže rozhodně bylo z čeho vybírat! Příjemnou atmosféru při stříhání a lepení navíc navodila četba zajímavých pasáží z potterovských knížek, které se ujala studentka z Krásnohůlek. Zavzpomínali jsme tak na Harryho první Vánoce v Bradavicích nebo jsme se společně s ním ponořili do myslánky ve Fénixově řádu.

Studentka z Krásnohůlek předčítá z Fénixova řádu při workshopu. Foto: Acalanthi

To už se ale blížíme k samotnému závěru. Jak už to tak s akcemi Potterfanu bývá, jsou často zakončené s velkou pompou a s příchutí hihňavice. Nejinak tomu bylo právě i na HPBN, kdy se pořádající tým vytasil s vlastní hranou scénkou inspirovanou Příběhem tří bratříBajek barda Beedleyho. Nezměněná hlavní příběhová linie byla prošpikovaná humorem, takže jsme měli před sebou pravou a nefalšovanou parodii. Smích diváků ale Smrtce beztak nezabránil v tom, aby si všechny bratry nakonec neodvedla s sebou na onen svět. Sladké sny, bratři!

Ah, hapala! Neboj, Smrt ti pomůže vstát! Foto: Acalanthi

To ostatně platilo i pro všechny přítomné, kteří mohli být po pohádce na dobrou noc konečně vypuštěni do svých domovů. Naposledy měli ještě možnost nakoupit v Pottershop stánku, který fungoval po celou dobu akce, a s nově pořízeným plyšovým Dobbym v náruči konečně vyrazit do světa snů.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..