O víkendu 28. – 29. září se už potřetí konal ve Vídni Danube Cup. Jedná se o největší rakouský mezinárodní turnaj, jehož se poprvé zúčastnili i Prague Pegasus, kteří tam jeli z Česka jako jediní. To ještě netušili, jak moc změní tenhle turnaj historii jejich týmu.

Nebojí se soupeřů, oni se jen vydali večer před turnajem do Prateru. A rovnou do strašidelného domu. Zdroj: Prague Pegasus – Quidditch Team FB

První zápas hráli s domácími Vienna Vanguards A a druhý se slovinskými Aeomona Argonauts. Od obou týmů se očekávalo, že se na turnaji umístí na předních místech žebříčku. Aeomona Argonauts později dokonce i celý turnaj vyhráli. Proto není až takovým zklamáním, že Prague Pegasus oba zápasy prohráli.

Myslím si, že tam bylo hodně málo tacklů. Já jsem se tam záměrně s někým srazil, Viktor jeden předvedl, ale nikdo jiný,“ komentoval první zápas s Vienna Vanguards jeden z hráčů Matěj Vodrážka. „Byly prostě lepší, šli štěstíčku víc naproti, a jak říkám, je to famfrpál, míč i obruče jsou kulatý, stát se může cokoliv.“ Třeba, že kromě těch prvních dvou zápasů už všechny zbylé na turnaji vyhrají.

Brankářova snaha zabránit gólu byla marná.
Zdroj: FB Vienna Vanguards Quidditch Club
Autor: Anna Koivu

A právě to se poté začalo dít. Český tým patřil na turnaji k jedněm z nejpočetnějších, což byla právě proti jedenáctičlenným Berlin Bludgers značná výhoda. Proto toho Pegasové využili a nakonec je porazili chycením Zlatonky 90:40. Tím vyhráli svůj úplně první zápas na mezinárodním turnaji!

Dneska se píše historie Prague Pegasus, protože jsme vyhráli poprvé na mezinárodním turnaji,“ komentovala to kapitánka týmu Nikki Severin, „a vyhráli jsme proti Berlínu. To je velký úspěch. Proti Němcům je to vždycky úspěch.

Občas museli zdravotníci na hřiště i kvůli Pegasům. Naštěstí to byl jen lehký otřes mozku. Autor: Nika

Poslední zápas dne hrál tým proti Giant Squids, což byl tým složený převážně z hráčů z rakouského Graz Grimms. Ani oni neměli moc hráčů, obzvlášť oproti Prague Pegasus, kteří nyní byli navíc plní odhodlání ze svojí první mezinárodní výhry. Tak vyhráli pro jistotu i tenhle zápas 110:70.

Pegasové mají svůj vítězný pokřik! Autor: Nika

Večer se pak někteří Pegasové vydali do opery, jiní slavili svou výhru v hospodě a mezitím se rozhodovalo, do které skupiny se Prague Pegasus zařadí na další den. Vyhráli dva zápasy ze čtyř, takže záleželo na dalších faktorech, jako počet vyhraných zápasů, rozhodnutých až chycením Zlatonky, počet trestných karet atd. Především šlo ale o to, jak na tom byly i ostatní týmy, které také vyhrály dva zápasy ze čtyř. A ty na tom evidentně byly líp, protože Prague Pegasus byli sice zařazeni na první místo, ale v nižší skupině.

Zároveň tím získali i možnost se rozhodnout, jestli budou další den hrát první zápas, anebo si vyberou automatickou výhru – mohli brzo ráno vstát, odehrát jeden z prvních zápasů dne a všem tak dokázat, co umí, ale zároveň i riskovat, že ho prohrají. Na druhou stranu ho mohli vyhrát zadarmo a zajistit si tím, že neskončí na posledním místě v turnaji. Kromě toho to taky znamenalo, že první zápas budou hrát až v jedenáct a budou se moct vyspat. A přesně to si vybrali.

Ráno se krásně vyspali a měli pak dost času na rozcvičení před svým prvním zápasem. Autor: Nika

Jenže zatímco Prague Pegasus „vyhrávali“ svůj první zápas, jejich poražení protivníci se spojili. Už nebyly týmy Berlin Bludgers a Giant Squids, ale nyní jen Giant Bludgers, a těch už nebylo málo. Pro Prague Pegasus byl tento zápas pořádnou výzvou. Obzvlášť když Zlatonka na hřišti byla nepolapitelná. Postupně se uplatňovaly tzv. handicapy na Zlatonku, takže ke konci už jen stála, chytače mohla odrážet jen jednou rukou, ale ti Zlatonku stejně nemohli chytit. Nakonec zápas ukončili až rozhodčí, když se herní čas vyšplhal na padesát minut. Naštěstí ale v průběhu toho času stihli Prague Pegasus nastřílet soupeřům tolik gólů, že výsledné skóre bylo 280:50.

Hráli jsme výborně, fungovala nám obrana, fungoval nám útok, fungovali beateři,“ popisuje výkon svého týmu kapitánka Nikki, „všichni seekeři odváděli dobrou práci, protože Cerebro jako Zlatonka je bůh. Ale jsou to super zkušenosti a teď se jdeme porvat o první místo ve spodní skupině.“

Takovéhle skóre se jen tak nevidí. Autor: Nika

Poté Pegase čekal už jen poslední zápas s nizozemsko-belgickými Coruscant Bold Ones. Bojovali spolu o deváté místo a zároveň o vítězství v nižší skupině. Zápas byl velmi vyrovnaný a napínavý, dokud Michael Škácha ve 23. minutě nechytil Zlatonku. Nakonec Pegasové vyhráli 80:50.

Vítězové spodní skupiny!
Zdroj: Prague Pegasus – Quidditch Team FB

Danube Cup se tak zapsal do historie Prague Pegasus. Sice ne jako jejich první vyhraný turnaj, ale jako turnaj, kde vyhráli pět zápasů ze sedmi. A jenom jedna z těch výher byla bez toho, aby vůbec museli přijít na hřiště. Konečný výsledek na turnaji bylo tedy 9. místo ze 14.

Většina famfrpálových hráčů tak pokračovala ve své tour po našich zahraničních sousedech. Začínali v Polsku na European Quidditch Cup (dále EQC), poté byla většina z nich v národním týmu a hrála na European Games v Německu. Pegasové pak pokračovali Broomtislavou v Bratislavě a nyní tady ve Vídni. Tím ale jejich cesty ještě nekončí, protože musí 26. října obhajovat v Českých Budějovicích na českém mistrovství svůj titul mistrů z loňska (článek na Potterzone zde). Když tam vyhrají, budou moct jet příště znovu na EQC.

Pegase a i ostatní české týmy budete moct sledovat živě přímo na místě dění, nebo na livestreamu. Tak se dívejte společně s námi!