Každý ví (nebo předpokládá), že veškeré rekvizity i zákulisí potterovských filmů byly ve své době realizace střeženy stejně dobře jako Azkaban. Tudíž, objeví-li se nějaká filmová rekvizita k prodeji, je to vždy senzace. Když se ale ohlásí prodej 67 různých rekvizit – od kostýmů po informační pamflety a mnoho dalšího – je to sen každého sběratele.

Logo Hanlinovy aukční služby: obrys postavy s bičem - patrně Indiana Jones - a nápis Hanlin´s Auction Service.
Logo Hanlinovy aukční služby. Zdroj: hanlinsauctionservicedotcom.wordpress.com

Právě taková aukce, zprostředkovaná Hanlinovou aukční službou z USA, proběhla online v sobotu 12. září v 11 hodin dopoledne východoamerického času (tzn. v 17 hodin odpoledne středoevropského času). Prodávány byly předměty z různých potterovských filmů a z prvních Fantastických zvířat, přičemž u některých unikátních předmětů se již před aukcí objevovaly nabídky v hodnotě mnoha tisíc dolarů. O jaké předměty se jednalo?

Hůlky
Je obecně známo, že během natáčení museli herci vždy ráno obdržet své hůlky a na konci natáčecího dne je zase odevzdat, aby se neztratily. K úžasu všech se prodávaly hned tři známé hůlky: Voldemortova hůlka, hůlka Bellatrix Lestrangeové a hůlka americké ministryně kouzel, Seraphiny Picqueriové.

  • Voldemortova hůlka
  • Seraphinina hůlka
  • Bellatrixina hůlka

Voldemortova hůlka měla na začátku aukce nejvyšší vyvolávací cenu: 6 250 $. Po několika příhozech se její konečná cena vyšplhala na 9 840 $. Nicméně ani zbylé dvě hůlky na tom nebyly špatně (přestože se Voldemortově hůlce prostě nemohou rovnat). Bellatrixina hůlka začínala na rovných 2000 $ (a za tuto částku se také nakonec prodala) a Seraphinina hůlka na 1 200 $ (i cena této hůlky se vydražila za počáteční cenu).

Další rekvizity
Hůlky nebyly jedinými cennými předměty, prodávanými na aukci. Zlatonka užitá při natáčení prvních dvou filmů měla hodnotu 1 000 $ a očekávalo se, že dosáhne dvojnásobku. Takže není divu, že všechny překvapila její konečná cena ve výši 3500 $.

  • Zlatonka bez křídel (filmová rekvizita)
  • Harryho dopis z Bradavic (z Kamene mudrců - "dopisy od nikoho")

Mezi další předměty, u nichž se očekávalo dosažení hodnot v rozmezí 500 – 700 $, se řadí těžítko se znakem KOKUSy a dopisy, které Harry obdržel v Kameni mudrců (a jež mu Dursleyovi zabavili).

Kostýmy
Za velké trháky jsou považovány kostýmy herců. Konkrétně se jedná o dva bradavické svetry, z nichž jeden nosil Daniel Radcliffe. Druhý je sice označován jako nebelvírský, avšak odborné oko Potterheada usuzuje, že se jedná o mrzimorský.

  • svetr uniformy, v které měl (údajně) natáčet Daniel Radcliffe
  • Mrzimorský svetr uniformy

Na jednom z nich je však připevněna cedulka s nápisem „Daniel 3“, což naznačuje, že jej Dan během natáčení nosil. Zda se však jedná o ten jistě nebelvírský svetr, či onen zdánlivě mrzimorský, se neví.

Umění
Fanouškům plakátů se na aukci dostalo příležitosti poprat se o obaly nechvalně známých produktů z produkce Kratochvilných kouzelnických kejklí, jakožto i o některé stránky z časopisu Jinotaj.

Plakát inzerující produkt Kratochvilných kouzelnických kejklí: Fred Weasley's Basic Blaze Box ("Fredova krabice základního ohňostroje").
„Fredova krabice základního ohňostroje“ (?). Zdroj: icollector.com

Cena různých popisků, cedulek a plakátů týkajících se Kratochvilných kouzelnických kejklí se pohybovala v rozmezí 50 – 500 $ a většina se za tuto cenu i prodala.

Pomůcky filmového štábu
Ne všechny prodávané věci byly určeny k užití před kamerou. Ke zlatým hřebům této aukce patřily pomůcky natáčecího štábu. Typickým příkladem jsou nákresy scén, trička štábu nebo identifikační karty.

Nákres scény bradavických pozemků (půdorys / technická mapa).
Náčrt bradavických pozemků. Zdroj: icollector.com

Nákresy se týkají mnoha scén z různých HP filmů – od pavilonu plazů a bradavických exteriérů (z Kamene mudrců) až po Zapovězený les z posledních filmů. Cena se zde pohybuje v rozmezí 50 –  200 $. Většina prodaných nákresů nepřekročila toto cenové rozpětí až na dvě výjimky, u nichž se jejich prodejní ceny vyšplhaly k 500 $. Jednalo se o nákres bradavické vstupní síně a nákres bradavických pozemků – obojí z Kamene mudrců.

Reklamní předměty
Před premiérou filmů v kinech zasílají studia různým žurnalistickým společnostem reklamní balíčky. Ty obsahují informace a obrázky vhodné k použití do různých médií. Aukce nabídla k prodeji i reklamní balíček pro VHS a DVD vydání Kamene mudrců a promítání Vězně z Azkabanu v kinech.

2 lístky na speciální promítání filmu Vězeň z Azkabanu pro členy tisku. Na lístku jsou z nějakého důvodu zajímavě zvýrazněny oči Harryho/Daniela (modré), Hermiony/Emmy (hnědé) a Rona/Ruperta (zelené).
2 lístky na speciální promítání Vězně z Azkabanu pro členy tisku. Zdroj: icollector.com

To nejlepší na konec
Předmětem největšího zájmu byla bezpochyby knižní kopie Fantastických zvířat, která je podepsána šesti herci z HP filmů. Podpisy v knize patří Danielu Radcliffeovi, Rupertu Grintovi, Matthewovi Lewisovi, Tomovi Feltonovi, Josuhovi Herdmanovi (Goyle) a Jamie Waylettovi (Crabbe). Tento skvost stál jeho nového majitele (nebo majitelku) 1 107 $.

Ne všechny předměty se prodaly, avšak v současné chvíli již není možné provádět žádné příhozy. Informace o aukci se k nám dostala bohužel příliš pozdě.

Zdroj: https://www.mugglenet.com/2020/09/voldemorts-wand-and-golden-snitch-among-harry-potter-and-fantastic-beasts-production-items-up-for-auction/
https://www.icollector.com/Hanlin-s-Hollywood-Memorabilia-Auction_as67454_p2

microsoft project 2016

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..