Aneb odkud se v Bradavicích vzali duchové havraspárské a zmijozelské koleje.

The Great Hall at Halloween with the ghosts
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Traduje se, že Krvavý Baron, pravděpodobně ten nejstrašidelnější ze všech duchů, kteří kdy bloudili bradavickými chodbami, za sebou táhne řetězy, jejichž rachot můžete slyšet na míle daleko. Proč? Jako pokání za zločin, který před dávnými stoletími spáchal z vášně.

Baronův šat zdobí stříbřité skvrny od krve a jeho drsný, šepotavý hlas z něj spolu s nimi dělá opravdu obávaný přízrak, ale proč se jím stal, netuší nikdo z ostatních duchů. Nikdo, až na Helenu z Havraspáru, přezdívanou Šedá dáma.

Věří se, že Baron byl studentem bradavické školy čar a kouzel ve stejné době, kdy ji navštěvovala i Helena, dcera Roweny z Havraspáru. Jenomže proč byli právě tihle dva mladí lidé odsouzeni navěky bloudit školními chodbami jako přízraky uvězněné mezi životem a smrtí? Co se jim stalo?

Helena odmalička vyrůstala ve stínu své brilantní a opěvované matky, a tak v době, kdy už byla téměř dospělá, měla všeho tak akorát dost. Jednoho dne se rozhodla ukrást to, o čemž se věřilo, že Roweně dodává její důvtip a moudrost – korunku posázenou safíry, která má svému nositeli propůjčit vlastnosti tolik oslavované havpraspárskou kolejí. Tato korunka se později zapsala do historie jako „ztracený diadém Roweny z Havraspáru“.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

„Ukradla jsem ten diadém,“ řekla Helena z Havraspáru Harrymu během bitvy o Bradavice. „Chtěla jsem být chytřejší a důležitější než matka. Utekla jsem s ním.“ Helena s dědictvím své matky uprchla do Albánie, kde ho později našel Lord Voldemort a proměnil ho v jeden ze svých viteálů.

Ztráta diadému a zrada její dcery Rowenu naprosto zničily a zaskočily i ostatní zakladatele Bradavic. Na své smrtelné posteli požádala Rowena Barona, aby Helenu našel a dovedl zpět domů, protože věděla, že Baron Helenu miluje. „Požádala tedy jistého muže, který mě dlouhá léta miloval, ačkoli já sama jsem jeho náklonností pohrdla, aby mě vyhledal. Věděla, že neustane v pátrání, dokud mě nenajde,“ svěřila Helena Harrymu.

Baronova povaha však byla prudká a nezkrotná, a když se s ním Helena odmítla vrátit do Bradavic, ve vzteku ji zabil. Přemožen vinou a výčitkami pak otočil čepel i proti sobě. „A ještě dnes, po všech těch staletích, chodí na znamení pokání v řetězech… a dobře mu tak,“ řekla Helena trpce.

Still image of the Bloody Baron from the Hogwarts Ghosts portraits
Bloody Baron. © JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Od těch dob je Krvavý Baron duchem zmijozelské koleje a je známý svými výbuchy vzteku, ozývajícími se z Astronomické věže, nepochybně způsobenými vinou, která neustále sžírá jeho duši. Šedá dáma, duch havraspárské koleje, je naproti tomu často viděna, jak nepřítomně krouží okolo hradu.

Oba duchové se pravidelně účastní hostiny na počest začátku školního roku, ale drží se výhradně u stolů svých kolejí. Skorobezhlavý Nick, duch nebelvírské koleje, a Tlustý mnich, duch mrzimorské koleje, se naproti tomu baví se všemi studenty a jsou proto považováni za ty přátelštější duchy.

Harrymu trvalo dlouhý čas, než Helenu přesvědčil, aby mu pověděla svůj příběh, a nakonec se mu to povedlo jen proto, že uhodil na její slabou stránku – pocit viny. Byla to přece ona, kdo mladému Tomu Raddleovi prozradila, kde přesně zemřela, a tedy kde diadém nalézt; a nevědomky tak pomohla Lordu Voldemortovi stvořit viteál a stát se nesmrtelným. Krvavý Baron tudíž není jediným duchem, který byl mučen výčitkami svědomí.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Jednu světlou stránku však Baronova přítomnost na hradě má – je totiž jediným, kdo dokáže usměrnit Protivu. Nevíme sice, jestli Protiva tuší, proč je Krvavý Baron přezdívaný „Krvavý“, ale doufáme, že kdyby to věděl, nechal by si to taktně pro sebe. Pro dobro nás všech.

https://www.pottermore.com/features/terrible-tale-behind-the-bloody-barons-bloodiness

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.