Jak dobře víte, studenti Bradavic jsou rozřazeni do jedné ze čtyř kolejí. Ne vždy si je však Moudrý klobouk okamžitě jistý, jak se rozhodnout.

Sorting Hat in Dumbledore's office
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Moudrý klobouk zařazuje nové studenty na základě vlastností, které v daném studentovi převažují. Všichni to známe, ale jen pro jistotu: odvaha pro Nebelvír, inteligence pro Havraspár, laskavost pro Mrzimor a ambicióznost pro Zmijozel.

Ale ne vždy je vše jen černé a bílé.

 

The Sorting Ceremony
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Někteří studenti se mohou naklánět k jiným kolejím

Většina studentů je přesně tam, kde má být. Příkladem je takový Draco Malfoy – umíte si ho snad představit jinde než ve Zmijozelu? V Mrzimoru třeba? To by byl zmatek.

Pak jsou tady lidé jako Hermiona. Je stejnou měrou odvážná jako chytrá, a není tudíž divu, že se Moudrý klobouk rozhodoval mezi Nebelvírem a Havraspárem. Trvalo mu to čtyři minuty, a kdyby to bylo něco přes pět a půl minuty, trhl by nový rekord.

Neville je podobným případem. Přestože byl zařazen do Nebelvíru, má mnoho vlastností, kterých si cení Mrzimor, především bezbřehou laskavost. Ale Neville, na rozdíl od Hermiony, dokonce prosil Moudrý klobouk, aby pro něj bral Mrzimor v úvahu. Nikdy se totiž nepovažoval za odvážného a stejně tak ho viděla celá škola – dokud se neodehrála Bitva o Bradavice. Byl to nakonec ten zapomnětlivý a slabošský Neville, který pomocí Godrikova meče zabil Nagini a udělal tu nejvíc nebelvírskou věc, jaké je student schopný.

Určité tendence přiklánět se k Mrzimoru však v Nevillovi jsou, obzvláště když uvážíme, že se po profesorce Prýtové, vedoucí mrzimorské koleje, stal profesorem Bylinkářství. A aby toho nebylo málo, oženil se se studentkou Mrzimoru Hannah Abbottovou. Takže přestože byl Neville jedním z nejstatečnějších lvů v celé sérii, vždycky z něj bude sálat trocha žluté energie patřící k Mrzimoru.

Do třetice všeho dobrého, stejné trable s rozřazením měl Moudrý Klobouk i u Minervy McGonagallové, u které (stejně jako u Hermiony) váhal mezi Nebelvírem a Havraspárem a samotné rozhodování mu trvalo pět a půl minuty.

Sorting Moment for carousel
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Změnil by věk kolej studenta?

 Studentům prvního ročníku je obvykle 11 let, když se rozhoduje o jejich budoucí domovské koleji. Peter Pettigrew był v tom věku zařazen do Nebelvíru, i když odvaha nikdy nebyla jeho nejsilnější stránkou, a když dospěl, był to právě on, kdo prodal Lily a Jamese Poterrovy Voldemortovi – což mělo opět k odvaze dost daleko. I když Moudrý Klobouk skálopevně odmítá, že by kdy kohokoliv zařadil nesprávně, vážně by i po tolika letech stále viděl Pettigrewa v Nebelvíru?

Příslušnost ke koleji je dědičná – i když ne vždy

Rodina Weasleyových byla po celé generace zařazována do Nebelvíru, ale takovému Percymu trvalo celé roky, než konečně ukázal, že je pravý lev. Když ho Harry ppoprvé potkal, měl nos nestále zabořený v knížce, což by napovídalo, že je více Havraspár než Nebelvír. Percy byl také abnormálně ambiciózní. Dokonce do takové míry, že pro něj práce na Ministerstvu kouzel byla přednější než rodina, což se dá rozhodně pokládat za vlastnost blízkou Zmijozelu.

V Bitvě o Bradavice se však Percy projevil jako Nebelvír, když poslal kletbu proti samotnému Ministru kouzel, Piusi Břichnáčovi, a hned poté podal rezignaci. Jak nebelvírské.

Bill and Charlie fight with tables in the Burrow's garden.
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Preference studenta mohou také rozhodnout

To, kam je vám osudem určeno, kde máte být, je jedna věc – a vědět, kde chcete být, je věc druhá. Příkladem budiž Harry, který si na základě hanlivých příběhů o Zmijozelu přál cokoliv, jen ne být zařazen právě tam. Neville na druhou stranu zase nevěřil, že by mohl být tím pravým materiálem pro Nebelvír, kam chodila většina jeho rodiny.

Moudrý klobouk v Harryho případě vyhověl jeho přání, a stejnou taktiku Harry poradil i svému synovi, Albusovi, když se taktéž obával, že skončí ve Zmijozelu.

Brumbál měl tedy nakonec pravdu: Jsou to naše volby, které ukazují, jací doopravdy jsme, a ne naše schopnosti.

Sorting Hat Illustration with grey background
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Přeloženo z: https://www.pottermore.com/features/why-being-sorted-is-not-as-simple-as-it-seems

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.