Mezi fanoušky existuje spousta teorií, otázek, nebo jen pokusů pozměnit text aby byl lepší: Tak třeba jak by se mohl jmenovat úplný název Bradavic, kdyby se jmenovaly jinak než ‚Bradavická škola čar a kouzel‘? Co třeba ‚Bradavická škola čar a všech možných úchyláren, které se děly v Komnatě nejvyšší potřeby‘? Přijde vám to nechutné? Přijde vám to pubertální? Přijde vám to obojí z předchozího a navíc zábavné (a možná i povědomé)? Výborně! Pak se jistě budete bavit s Kartami proti mudlům!

Mrwgifs.com

Karty proti mudlům (Cards Against Muggles) vznikly jako čarodějná varianta populární karetní hry pro večerní zábavu, kterou možná někteří znáte: Karty proti lidskosti (Cards Against Humanity). Karty proti lidskosti byly vydány v květnu 2011 po úspěšném crowdfundingu (pozn. šéfred. moderní mecenášské financování) a obsahují přibližně 600 karet v základní verzi a objevila se již řada rozšíření, které počet karet navyšují. O úspěchu Karet svědčí i to, že crowdfunding byl naplněn z 400 % a hra je populární dodnes. Není divu, že někoho napadlo udělat kouzelnickou variantu.

Princip Karet proti lidskosti je velice snadný. Jeden hráč otočí černou kartu na níž je text – buď s místem pro doplnění, nebo otázka. Text přečte a následně musí všichni hráči vybrat ze své ruky bílou kartu s textem, který má sloužit k doplnění textu černé karty / zodpovězení otázky. Hráč který četl černou kartu pak přečte znovu černou kartu s doplněním obsahu bílých karet. Nejvtipnější kombinace vyhrává (dle pravidel vybírá ten hráč, který čte – pozice se každé kolo posouvá) a ten kdo dodal bílou kartu do oné kombinace získává bod. Vtipnou hru dělá kombinace dospělého (pubertálního) humoru, politicky nekorektních variant a nesmyslů, které jdou takto vytvořit. Cílem, ačkoliv se získávají body, není vyhrát, ale užít si legraci.

objevit.cz

Karty proti mudlům fungují na zcela stejném principu, avšak jejich obsah je zaměřen na magický svět Harryho Pottera. Doposud bylo možné sehnat pouze elektronickou podobu, kterou si člověk musel sám vytisknout, vystříhat a nalepit na nastříhanou čtvrtku, případně hrát s kartami jen na obyčejném papíře, které ovšem pochopitelně trpěly – snadno se ohýbaly, trhaly se apod. Na podzim se ale objevila možnost Karty proti mudlům zakoupit na internetu. Cena může některé odradit – oficiálně v přepočtu zhruba 2500 Kč, ale sleva je prakticky pořád 1000 Kč. Ani to není zrovna za srpec, uvážíme-li, že se dají pořídit digitálně na internetu a platíte si jen tisk (a případně i digitální nákup – který může ale stažené Karty celkově prodražit více než koupené, tak pozor). Nicméně koupené Karty ovšem přijdou již ve finální podobě, v krabici, která je na ně přímo dělaná a karet je necelých 1400. Jakmile tedy odjede pošťák, zábava může začít.

Promo obrázek z eBay. Částečně otevřená krabice Karet proti mudlům před kterou jsou vyskládány některé bílé a černé karty. Všechny ale rubem nahoru, takže vidíme pouze logo hry "Cards Against Muggles".
https://www.ebay.com/itm/Cards-Against-Muggles-Special-edition/284131633133?hash=item422790a7ed:g:4tgAAOSwc-df65cX

Jedinou vadou na koupených Kartách proti mudlům je, že karty jsou pochopitelně v angličtině (mně osobně to nevadí, myslím, že Harryho již v AJ znám lépe než v ČJ), ale ne všichni jazyk gentlemanů ovládáme na takové úrovni, případně neznáme specifické anglické výrazy ze světa Harryho Pottera. Karty ovšem není problém na místě přímo přeložit, a navíc část zábavy je potom sledovat, jak se dotyčný překladatel dusí smíchem a vy jen s napětím očekáváte co z něj vypadne, případně se smějete i pokusům o překlad.

Fotka ze hry českého překladu Karet proti mudlům. Černá kartička říká "Nejnovější kletba, která se nepromíjí způsobuje ____". 6 bílých kartiček doplňuje: 1) "Debilní nebelvírská odvaha", 2) "Otevírání oken ve Zmijospolce", 3) "Ledvinový kámen mudrců" 4) "Šeptem pronesené 'Skvělé, Draco.'", 5) "Říkání oplzlých sr**ek v hadím jazyce" a 6) Alkoholismus profesorky Trelawneyové.
https://www.facebook.com/hoczorg

Že hrát Karty proti mudlům je zábava mohu potvrdit. Vlastně během mého hraní nastala právě ona překladatelská varianta. A záhy jsme ani nepočítali body – prostě to ztratilo smysl – já jsem se dopočítal ke 4 získaným bodům, ale vítězných kombinací jsem měl mnohem více – člověk to záhy přestane počítat a těší se jaké další kombinace se objeví. A že je rozhodování někdy velice těžké. Posuďte sami – co je nejvtipnější pro tuto variantu: „Dolores Umbridgeová zakázala…“ – doplňte z následujících možností: a) kouzlit engorgio na vlastní ňadra; b) onen příšerný epilog celé série Harryho Pottera; c) čůrat do záchodku Ufňukané Uršuly; d) Snapeovi a McGonagallové, aby se vášnivě pomilovali.

Boredpanda.com

Jak je vidět z příkladu, je nálepka 17+ opravdu nezbytná (uvedený příklad není zdaleka ten nejdrsnější!). Nehledě na fakt, že někdy jsou jisté věci vyjádřeny narážkou („můj bazilišek“) a ačkoliv nepochybuji o tom, že většina teenagerů pod 17 by pochopila, někdy by toto nemuselo být ihned zjevné a vzniklá prodleva by mohla zábavu narušit.

Hra ale neobsahuje jen vulgární či eroticko-úchylné narážky. Některé kombinace jsou zcela zdvořilé, jen je vzniklá kombinace vtipná – obzvláště uvážíme-li kontext. Kupříkladu výše zmíněná karta s Dolores: „Dolores Umbridgeová  zakázala… zcela očividně odbarvené vlasy Draca Malfoye.“

FildasKirk a jeho ruka… a pardón taky karty

Jako velký Harry Potter fanda a milovník dvojsmyslů vám můžu Karty proti mudlům opravdu doporučit – navíc s rozměry 46x11x7 cm se krabice snadno vejde kamkoliv (třeba do Dobbyho těsné prdelky XD – narážka na jednu z karet ), jen při letecké dopravě může být problém: váží dva a půl kilogramu. Pokud si tedy také jako já budete chtít Karty pořídit (opět upozorňuji, anglická varianta!), lze si je objednat na adrese https://cards-against-muggles.com/

PS: obdobná cena, jako oněch 1000 Kč uvedených výše, je i na Amazonu, či ebay – informace aktuální k 6.1. 2019

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.