Aneb 151 stran strhujících vědomostí o těch nejrozmanitějších zvířatech kouzelnického světa a mnohem víc.

Zdroj: Osobní archív.

První, co vás na knize zaujme na první pohled, je obálka. Královská modř, na níž je vyobrazená majestátní okamie, doplněná zlatým písmem, je přímo pastva pro oči. Jako by toho nebylo málo, materiál, z kterého je fantastické zvíře zhotoveno, je jiný, než celý zbytek obálky – jaksi hladší a lesklejší. Velikost knihy je také jedinečná, neboť je ze všech doplňkových knih o kouzelnickém světě tou největší. A pokud byste snad někde narazili na tuhle knihu v červeném provedení s gryfem místo okamie, buďte si jisti, že je to pořád tatáž kniha – jen ve verzi pro USA.

Zdroj: Osobní archív.

A když už jsme u těch nových verzí, ohlédněme se trochu do historie.

Původní kniha „Fantastická zvířata a kde je najít“ vyšla v roce 2001 (v ČR v roce 2013) a jednalo se o malou, červenou učebnici Harryho Pottera, plnou poznámek, které tam on sám nebo Ron vepsali, a neobsahovala žádné ilustrace.

V roce 2017 vyšla tato kniha znovu, v zeleném přebalu, a byla částečně ilustrovaná umělcem Tomislavem Tomicem (jehož ilustrace budete moci vidět na několika fotografiích). Tato verze byla už bez poznámek Harryho a Rona.

Nakonec vyšla na konci roku 2017 kniha, o které je tato recenze, kráska s okamií na přebalu, plně ilustrovaná umělkyní Olivií Lomenech Gillovou.

Poslední dvě zmíněné verze taktéž obsahují o 7 zvířat více než původní verze z roku 2001.

Zdroj: Osobní archív.

Hned jak knihu otevřete, čeká na vás obsah. Ten hlásá, že dílo neobsahuje „pouze“ výčet fantastických zvířat, ale také úvod do magizoologie, informace o knize a autorovi nebo stručnou historii mudlovských znalostí fantastických zvířat.

Na 20. straně knihy na vás už čeká první zvíře z kouzelnického světa, a to Akromantule. Zvláštností je, že zvířata jsou abecedně řazena dle anglických názvů, takže za Akromantulí ihned následuje Popelec, v angličtině Ashwinder.

Zdroj: Osobní archív.

Ilustrace jsou skutečně nádherné. Každé zvíře má tu svoji a většinou zabírá polovinu či dokonce celou stranu, což potěší každého milovníka umění i Potterheada. Ukrajinský železnobřichý drak je dokonce vyobrazen na celých čtyřech stranách.

Jak už jsem psala dříve, kniha navíc obsahuje sedm fantastických zvířat, která v původním vydání nebyla. Jedná se o: lesního mužíčka (Erkling), stínoďasa (Hidebehind), hrombuka (Hodag), rohatého hada (Horned Serpent), šnelegajstra (Snallygaster), bouřliváka (Thunder bird) a wampumu (Wampus cat). Ostřílený fanoušek ihned pochopí, proč byli přidáni rohatý had, bouřlivák a wampuma. Jsou to totiž zvířata, která reprezentují koleje v Stříbranově (Ilvermorny) a o kterých možná blíže budou pojednávat budoucí filmy ze série Fantastická zvířata a kde je najít (přičemž bouřlivák už svou chvilku slávy měl).
SOUTĚŽ:
Potterfan na svém facebooku soutěží
o tuto knihu do 31. března 2018, zapojte se.


Zajímavé však je, že kniha neobsahuje čtvrtou kolej Stříbranova, a to pukwudgie (vzdálený příbuzný evropského skřeta) nebo ve filmech ukázané střemhlavé zlo.

Zdroj: Osobní archív.

Ale vraťme se ke knize. Za zmínku určitě stojí i fakt, že autorka ilustrovala jednotlivá zvířata zcela podle sebe a jejich podoba se tak může velice lišit od té, kterou jsme viděli ve filmech. Nejvíce zřetelné je to například u ďasovce, třaskavce, mečoroha, hrbouna, okamie, bouřliváka nebo vlkodalka.

Fantazii se ale meze nekladou a co si producenti a J. K. Rowlingová představují tak, si druzí zase představují jinak a není na tom nic špatného. Právě naopak.

Na konci knihy pak naleznete seznam zvířat, podle kterého hravě najdete zrovna to stvoření, které chcete blíže zkoumat.

Oficiální cena knihy stanovená vydavatelstvím Albatros činí 499 Kč, ale na internetu ji seženete od 370 Kč. Navíc její koupí přispějete na dobrou věc. Pětina výtěžku putuje nadaci Romic Relief a čtyři pětiny nadaci Lumos, které pomáhají zlepšovat život dětem a mladým lidem.

Skvělý důkaz pro to, že i mudlové jsou schopni produkovat magii, no ne?

 

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.