Záliba kouzelnického světa ve skotském ragbyovém týmu se může jevit jako velice záhadná, už jen proto, že valná většina čarodějů a čarodějnic neví o mudlovském sportu prakticky nic, jelikož jej považují za prostoduchý a směšný. Nicméně skotský ragbyový tým se stal jakýmsi kouzelnickým meme – zčásti žert a zčásti skutečná záliba. Záliba, která má své kořeny v devatenáctém století a to v příběhu jak smutném, tak povzbudivém.

Ač se to zdá divné, kouzelníci z celého světa fandí těmto mudlům v modrém dresu. Zdroj: Sportsmedia.com

Čarodějná rodina Buchananových žila ve vesnici při skotských hranicích po mnoho generací. Jejich reputace opilství a agresivity spolu s jejich široko-daleko známou velikostí postavy držela jejich sousedy v uctivé vzdálenosti a chránila tak tajemství jejich magie (jejich dcery vyhrávaly každý rok vesnickou přetahovanou). A jeden po druhém, jak dosáhli svých jedenácti let, mizeli synové a dcery rodiny Buchananů do Bradavic. Ve vsi se šuškalo, že obří divoké děti jsou lifrovány do nápravných středisek, případně do ústavů pro duševně choré.

Zhruba v polovině 19. století se rodina skládala z přepracované matky, krutého otce a jedenácti dětí. Domov to byl hlučný a plný chaosu, avšak i přesto je zarážející, že ani jeden z rodičů si nevšiml, že jejich třetí syn, Angus, je moták (dítě narozené magickým rodičům, které žádné magické schopnosti nemá). Pan Buchanan se vždy chvástal, že takováto abnormálnost se v jeho rodině nikdy nevyskytla. Co víc, hrdý čaroděj zašel ještě dál a tvrdil, že moták v rodině je znamením úpadku rodiny a taková rodina má vymřít.

Angusovi sourozenci jej měli velice rádi; byl z nich ten největší, ale také nejlaskavější, takže ho před rodiči vždy kryli. Klam to byl zprvu nevinný a prostý, ale jak se blížil čas, kdy měl Angus odcestovat do Bradavic, začal si spolu se svými sourozenci uvědomovat nepříjemnou skutečnost, že klam brzy praskne. Ze školy mu nepřišel jeho dopis, ale v záchvatu paniky pro něj jeho sestra Flora dopis zfalšovala, což udrželo jeho tajemství před jeho rodiči o pár měsíců déle. Nesmělý, dobrosrdečný a vystrašený ze svého otce, Angus neviděl jiné východisko, než pokračovat v šarádě spolu se svými staršími sourozenci. Ti jej vzali do Příčné ulice, kde mu koupili hůlku a tvrdili, že si jej vybrala. V onen velký den jej jeho starší bratr Hamish vzal na svém koštěti do Bradavic, doufajíc navzdory očekávání, že Angusovi bude dovoleno zůstat, když už bude na místě, případně, že škola bude schopna v Angusovi magii nějak probudit.

Hp-lexikocon.org

Do té doby se to ještě nikdy nestalo a od té doby také ne, ale než byl odhalen, Angusovi se skutečně podařilo dostat až k Moudrému klobouku. V návalu zoufalství se vrhl vpřed, předběhl dívku, jejíž jméno bylo právě vyvoláno a nasadil si klobouk na hlavu. Nikdo, kdo jej spatřil, nemohl nikdy zapomenout ten okamžik hrůzy, když Moudrý klobouk oznámil, že chlapec pod ním je „chlapíkem se srdcem na pravém místě, ale není čarodějem“. Angus sejmul klobouk z hlavy a s prýštícími slzami opustil Velkou síň.

Zprávy o Angusově zahanbení se jeho rodičům donesly v záplavě sov mnohem dříve, než se jejich syn doploužil domů pěšky. Doma jej ‚uvítal‘ potupený otec, který mu zakázal vstup a přikázal, aby nikdy více neposkvrnil jejich práh, načež po prchajícím Angusovi začal metat kletby.

Bez ponětí, co dělat dál, bez peněz a rodiny, se Angusovi podařilo dojít a občas se svézt na povozu, až do hlavního města Skotska. V Edinburku se mu podařilo získat práci jako námezdní dělník (jeho velká postava činila jeho lež o věku uvěřitelnou).

K Angusově překvapení nebyli mudlové tak strašní, jak mu jeho rodiče nalhávali. Navíc se mu poštěstilo, že se jej ujal vcelku hodný dělnický předák a jeho manželka, kteří nemohli mít své děti. Když dosáhl osmnácti let, vyrostl Angus ve statného mladíka, který byl obdivován pro svoji dobrou povahu, jakožto i svoji fyzickou zdatnost, ale také jeho tajemný a nikdy neodhalený původ.

Ve svém raném dětství musel Angus každodenně uhýbat kletbám, což jej vytrénovalo k pozoruhodné mrštnosti s ohledem na jeho postavu. Svoji největší zálibu a také pýchu nalezl v atletice a záhy se stal přeborníkem v relativně novém mudlovském sportu: ragby. Navíc léta strávená pomáháním svým sourozencům v chytání zlatonky doma na zahradě v něm vypěstovaly přirozený talent pro kriket.

Reálný A. Buchanan na fotce se zbytkem týmu. Skutečně skóroval a Skotsko skutečně vyhrálo. Na fotce zřejmě muž uprostřed držící míč. Zdroj:
royalhigh.co.uk

V roce 1871 se tak Angus stal jedním z reprezentantů své vlasti na vůbec prvním mezinárodním ragbyovém zápase mezi Anglií a Skotskem, a to přímo ve svém domovském Edinburku. Lze si asi představit, co Angus pociťoval, když vkročil na stadion a mezi přihlížejícími spatřil všech svých deset bratrů a sester. Navzdory otcově pohrdání vším mudlovským a zákazu více se shledat s Angusem, se rozhodli jej najít. Takto povzbuzen Angus skóroval při první příležitosti. Skotsko vyhrálo.

Opětovné shledání se svojí rodinou přimělo Anguse přehodnotit svůj postoj k jeho magickým kořenům a v roce 1900 publikoval průkopnický celosvětový bestseller Můj život motáka. Až doposud žili motáci v ústraní. Někteří se zdržovali na okraji kouzelnické společnosti vždy jako občané druhé kategorie, snažící se nějak zapadnout. Jiní zcela utnuli svá pouta a žili jako mudlové, přičemž na svůj původ zcela zanevřeli. Můj život motáka ale upoutal na utrpení těchto lidí pozornost.

Tak se Angus Buchanan stal celosvětově proslulým mezi kouzelníky a zároveň mudlovskou celebritou – do té doby unikátní úspěch. Čarodějové mnoha národností se chodili dívat na jeho hry. Bohužel, kriket si čarodějové neoblíbili. Jak napsal hlavní sportovní komentátor Denního věštce v roce 1902: Odražeč, který nelétá, brání tři tyčky místo obručí, zatímco zlatonka bez křídel je na ony tyčky vrhána. Toť vše.

Naopak rugby budilo mnohem více pozornosti a často se o něm mluvilo po několik dní. Kouzelníci si nemohli pomoci a prostě museli obdivovat sílu a odvahu mudlů, kteří se účastnili tak brutálního sportu, aniž by se mohli přemístit pryč z cesty, nebo se mohli spolehnout, že zlomené kosti stoprocentně napraví kostirost. Nutno ovšem podotknout, že někteří čarodějové pociťovali při sledování ragby jistou dávku sadistického uspokojení.

„Hej pane, že je to sranda sledovat ty mudlovské ňoumy, jak se strkají dolů, válejí v trávě a mažou v blátě? A prý jsou za to ještě placení!“ Zdroj: insider.co.uk

Když Angus Buchanan zemřel, byl poctěn v obou světech – opět historický unikát. Zářný příklad někoho, kdo dokázal s tím, co mu život dal, naložit tím nejlepším způsobem a přesto byl Angus příliš skromný, než aby si uvědomil vliv, jaký měl. Každým rokem se v Bradavicích uděluje ocenění Pohár Anguse Buchanana za mimořádný výkon a Můj život motáka se těší 110. vydání.


Můj život motáka
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Angus_Buchanan

Pokud jde o kouzelnické sporty (famfrpál, řachatlon [Quadpot – Famfrpál v průběhu věků], Creaothecann – oficiálně zakázán, ale stále nelegálně hrán, závody na košťatech, Tchoříci a další) jsou kouzelníci extrémně vlastenečtí a vždy podporují svoji vlast, ale podporovat jakýkoliv jiný ragbyový tým než skotský je v kouzelnické společnosti považováno za hluboké ponížení. Po oněch téměř 150 let, kdy Angus Buchanan pomohl vyhrát první mezinárodní ragbyový zápas, se rozhovor o skotském rugby stalo jedním z mnoha tajných rozpoznávacích signálů pro čaroděje, kteří se mají setkat v přítomnosti mudlů. Naslouchajícím mudlům může připadat divné, proč se dva Peruánci tak zajímají právě o skotský ragbyový tým, ale je univerzálně přijímáno, že je to lepší, než se bavit o famfrpálu nebo na veřejnosti porovnávat hůlky.

Krátce po Angusově smrti byl na jeho památku jeho fanoušky založen Kouzelnický svaz fanoušků skotského ragby. KSFSR, který je mimochodem dodnes činný, má členy ze Skotska i z celého kouzelnického světa. Schází se vždy v předvečer každého skotského mezinárodního zápasu aby v očekávání příjemně strávených osmdesáti minut sledování, kterak se mudlové snaží poslat jeden druhého do bláta, připili Angusově památce. Mezinárodní zákon o utajování čar a kouzel sice přísně zakazuje jakoukoliv účast na mudlovských sportech, ale podpora mudlovských týmů není nic nelegálního. Nicméně KSFSR musí často vyvracet stálé fámy, že jejich tajným úkolem je propašovat do každého skotského týmu talentované motáky. Současní podezřelí jsou, mimo jiné, Kelly Brown (možný vzdálený bratranec Levandule), Jim Hamilton (výrazná podobnost s Hagridem) a Stuart Hogg (čím méně řečeno, tím lépe).

Fotografie obličeje Kelly Browna. Je na stadionu, má modrý dres. Má strniště, krátké hnědé vlasy s delší ofinou, která mu vlaje ve větru. Má poměrně výrazný nos.
Kelly Brown, skutečný hráč rugby. https://en.wikipedia.org/wiki/Kelly_Brown
Rodinná podobnost se nezapře. Zdroj: Harrypotter.fandom.com

Zdroj:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/scottish-rugby

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.