Ve svých papírových krabičkách stráží nejmocnější čarodějky a kouzelníky napříč dějinami čar a kouzel. Trpělivě vyčkávají na moment, kdy se nad nimi otevře nový svět. Tento okamžik se dá popsat jako osudný. Zvládnou utéct, nebo se rozplynou na jazyku nějakému šťastlivci? Otázka života a smrti, která rozhodne o zániku jedné malé čokoládové žabky. Její konec ale není obyčejný. Doprovází ho totiž pocit štěstí a euforie.

Takový je krátký a hořkosladký „život“ čokoládových žabiček, které se těší veliké oblibě u všech mlsálků. Vedle Bertíkových fazolek tisíckrát jinak si kouzelnická žabka vysloužila post jedné z nejpopulárnějších cukrovinek v kouzelnickém světě.

Je prostřeno. Zdroj: get-digital.de

Hopsalka v kouzelnickém světě

Poprvé jsme se s naší „hrdinkou“ setkali ve vlaku při Harryho první cestě do Bradavic roku 1991. Stejně jako on jsme se s ní teprve seznamovali. To byl také důvod, proč si ji Harry nechal pláchnout tak snadno. Stačilo, aby otevřel krabičku a čokoládová žabka vyskočila z okénka jedoucího vlaku stejně rychle, jako když muži skáčou přes palubu.
A to dokážou vyskočit pořádně jen jednou,“ poznamenal Ron ke zdárnému útěku žabky, za který by se nemusel stydět nejeden azkabanský vězeň.

Žába bere do zaječích. Zdroj: film Harry Potter a Kámen mudrců

Harry v tu chvíli přišel o jeden chutný kousek čokoládového potěšení. Plakat ale rozhodně nemusel, protože mu v krabičce zůstalo ještě jedno překvapení. Sběratelská kouzelnická kartička. Z jedné strany ho pozoroval pohyblivý portrét Albuse Brumbála a na té druhé si mohl přečíst jeho životopis, doslova, v kostce. A jak se později ukázalo, toto krátké povídání o jeho životě bylo velmi důležitým vodítkem k hádance o Kameni mudrců.

Harryho první sběratelská karta s Albusem Brumbálem. Zdroj: film Harry Potter a Kámen mudrců

V kouzelnickém světě jsou tyto kartičky předmětem sběratelské mánie. Pokud jste někdy sbírali kartičky s Pokémony, budete přesně vědět, o jakou srdcovou záležitost se jedná. Kouzelnické karty však mohou mít v oblibě nejen děti, ale také dospělí – a především učitelé (Dějepisáři pozor! Jednou taky něco pro vás!). Nesou totiž podobizny slavných kouzelníků a čarodějek minulosti. Mělo by jich být známo přes 101!

Úplně poprvé byly kartičky přibaleny k čokoládovým žabkám roku 1926. Denní věštec o tom informoval 29. listopadu onoho roku.

Čokoládová pokušitelka v mudlovském světě

Kupa čokoládoých žabek čeká na své nové majitele. Zdroj: 41media.tumblr.com

Jenomže mlsný jazýček nemají pouze kouzelníci. A když jde o jídlo, dokážou být i mudlové velmi vynalézaví. Byť jim trvalo velice dlouho, než odhalili tajemství kouzelnických žabek, nakonec jsme mohli v roce 2010 poprvé ochutnat žábu v mudlovské verzi. Sice jsme ochuzeni o zcela pohyblivé obrázky na sběratelských kartičkách, přesto nemusíme být zklamáni. Pokus o očarování dopadl tak, že jsou portréty kouzelníků alespoň lentikulární. To znamená, že se mění v závislosti na úhlu, z jakého se na ně pozorovatel dívá.

Kouzelnická žabka v mudlovské verzi. Zdroj: potttershop.cz

To ovšem stále není všechno. Nelze totiž zapomenout na naši čokoládovou „hvězdu“ v hlavní roli – samotnou čokoládovou žabku. A srdce milovníků čokolády zaplesají. Žabky sice neskáčou, ale zato si můžeme být stoprocentně jistí, že skončí ve spokojených žaludcích a neroztečou se někde pod postelí, anebo za skříní (či na toaletě, kde by to vypadalo obzvláště divně).

Sběratelské kartičky

Mudlové mají zatím velmi omezený výběr, co se sbírání karet týče. K dubnu roku 2020 existuje oficiálně pouze 13 karet s kouzelníky a čarodějkami, které doplňují 2 zvláštní „Brumbálové“ verze.

Sběratelské kartičky z mudlovských čokoládových žabek. Zdroj: tvguru.cz

Jako první se na trhu v roce 2010 objevily kartičky čtyř zakladatelů bradavické školy čar a kouzel: Godrik Nebelvír, Salazar Zmijozel, Rowena z Havraspáru a Helga z Mrzimoru. Už o rok později mohli mít sběratelé stejnou radost jako Harry při objevu bradavického ředitele Albuse Brumbála. Poté následovaly dlouhé roky odmlky, než jsme se roku 2017 dočkali dvou nových karet. Jedna z nich zabrnkala na dívčí strunu triumfem v podobě Zlatoslava Lockharta, kterého známe jako „schopného“ učitele obrany proti černé magii. Vedle něj to byl méně atraktivní Hengist Zálesák, skotský zakladatel Prasinek, jehož dům se nacházel v nynějším hostinci U Prasečí hlavy.

Hengist Zálesák. Zdroj: mugglenet.com

Zdá se, že od roku 2017 se daří udržet trend vydávání dalších nových sběratelských karet, většinou dvou nebo tří známých kouzelníků. Roku 2018 jsme se seznámili s – pro nás méně známou – Jocundou Sykesovou, která se proslavila tím, že jako první čarodějka přeletěla Atlantik na koštěti. Druhá osobnost byla také pevně spjata se zajímavou historií létajícího průmyslu. Devlin Whitehorn, veliký fanoušek famfrpálu, totiž založil firmu na výrobu závodních košťat řady Nimbus. Třetí osobnost sice nemá s košťaty vůbec nic společného, zato má velmi sladkou minulost. Nejde o nikoho jiného, než Bertieho Botta, cukráře, který nešťastnou náhodou vytvořil všemi milované Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak.

Kartička s Bertie Bottem. Zdroj: the-leaky-cauldron.com

Posuňme se o rok dál a odhalme další úrodu kartiček z roku 2019, která se nám rozrostla opět o tři nové tváře. Začneme s Artemisií Lufkinovou, první dámou, která se roku 1798 dostala do čela Ministerstva kouzel. Další dvě osobnosti už známe dobře – Merlin, dvorní čaroděj krále Artuše, a Garrick Ollivander, výrobce hůlek.

Artemisia Lufkinová. Zdroj: ebay.com

Tím pro nás končí seznam doposud vydaných kartiček. Pokud jste ale četli pozorně, určitě si vybavíte zmínku o dvou zvláštních „Brumbálových“ verzích. Zvláštní jsou především tím, že je v dnešní době nepořídíte stejným způsobem jako zbylých 13 karet. Roku 2011 byla vydána zlatá a stříbrná kartička s podobiznou Albuse Brumbála. Zatímco zlatá byla dříve běžně k dostání, stříbrnou kartičku jste mohli objevit pouze u žabek zakoupených v Universal Studios v Japonsku. Bohužel obě verze se dnes k žabkám nepřibalují.

Stříbrný a zlatý Albus. Zdroj: therpf.com

Doufejme, že se bude sbírka našich karet i nadále rozrůstat a my se dozvíme o dalších životních příbězích slavných osobností z kouzelnického světa. Než se ale dočkáme vydání nových karet, neměli bychom zanevřít na naše malé žabí „kamarádky“ a pocit čokoládové radosti, který do našich životů přinášejí.

Zdroj: film Harry Potter a Kámen mudrců

Podrobný přehled všech dosud vydaných karet naleznete zde: https://fortheloveofharry.com/list-of-all-chocolate-frog-cards/

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..