Tak jako každý rok slavíme Vánoce, svátky klidu, štědrosti a lásky, tak se pravidelně paní Weasleyová „láme“ hlavu nad tím, jakým dárkem obdaruje svou početnou rodinu. Vždycky to ale dopadne naprosto stejně – uplete svetry domácí značky!

To je překvápko, co? Spotern.com

Úspěšnost v rodině? Velmi nízká. Jestliže si každoročně stěžujete na to, že pod stromkem pravidelně nacházíte ponožky, věřte, že to není nic ve srovnání s vědomím, že to jediné, co si můžete k Vánocům přát, bude svetr. Nic jiného si ani dovolit nemůžete. Každý člen Weasleyovic rodiny tak musí spoléhat na soucit a kreativitu svých přátel.

„Každý rok nám všem uplete svetr,“ vysvětloval Ron a vybaloval svůj vlastní, „a já vždycky dostanu hnědý.“… „Když já hnědou barvu nesnáším,“ postěžoval si Ron rozpačitě a přetáhl si svetr přes hlavu.

Harry Potter a Kámen mudrců, kapitola Zrcadlo z Erisedu.

To Harryho Pottera musel weasleyovský svetr hřát nejen na těle, ale také u srdce (alespoň v prvním roce určitě). Do té doby se totiž musel spokojit se starým a obnošeným šatstvem po svém „napapanějším“ bratranci. Možná si vzpomenete, jak se ho teta Petunie snažila navléknout do hnusného hnědého svetru s oranžovými bambulkami. Ten se ale „záhadně“ scvrkl do velikosti šateček na maňásky (Kámen mudrců, kap. Sklo, které zmizelo). To nám jasně ukazuje na to, co si Harry o svém „novém“ oblečení myslel.

Weasleyovský svetr byl navíc upleten s láskou, a to bylo něco, co Harry doposud neznal. Úplně poprvé si ho paní Weasleyová „označkovala“ svetrem smaragdové barvy. Její inspirací byla patrně barva Harryho očí, kterých si všiml nejeden kouzelník a nejedna čarodějka.

Ve filmu Harry dostal modrý svetr se zlatým H. Medias.spotern.com

Zatímco Ron na tom byl tragicky rok co rok stejně, neboť si ho maminka zřejmě nedokázala představit jinak než v hnědé barvě, Harry se těšil vzácnému privilegiu svetrů různých barev.

„Ovšem ten Harryho je lepší než naše,“ prohlásil Fred a zvedl Harryho svetr. „Mamka se zřejmě víc snaží, když je to pro někoho, kdo není z rodiny.“

Harry Potter a Kámen mudrců, kapitola Zrcadlo z Erisedu.

Už víme, že Harryho první pletená nadílka měla smaragdový odstín. V Tajemné komnatě už se sice nedovídáme, jak přesně vypadal jeho druhý vánoční svetr, ale na beton víme, že ho dostal. Až ve Vězni z Azkabanu se znovu dočítáme, že kromě jiné barvy měl nový svetr připletený i další bonus navíc – jednalo se o jasně červený s nebelvírským lvem.

Ohnivém poháru oslavil Harry Vánoce opět v zeleném svetru, tentokrát ovšem s drakem, který připomínal Harryho vítězství v prvním vražedném úkolu v Turnaji tří kouzelníků. V dalším díle je weasleyovský svetr pouze zmíněn (to se musí, protože co by to bylo za Vánoce bez roztomilého měkkého dárku?). Poslední hřejivý přírůstek do sbírky dostal Harry v šestém ročníku školy. Jeho barvu sice neznáme, hlavním motivem byla však zlatonka.

Filmschoolrejects.com

Jak už víme, v Relikviích smrti Harry „oslavil“ své Vánoce u Batyldy Bagshotové doma. Tato návštěva však byla cokoliv, jenom ne plná klidu a míru, cukroví a koled. Kéž by si Harry z této vražedné mise přinesl alespoň ten svetr, jenže ten by Batylda z pochopitelných důvodů ani nemohla uplést. Přesto se v tomto dílu alespoň dočítáme, že se Harry při jedné ze svých nočních hlídek v Deanovském lese nabalil do všech svetrů, které s sebou měl. Ačkoli tu nejsou proslulé Wé svetry výslovně zmíněny, vsadíme převraceč času na to, že je stvořila weasleyovská pletací jehlice. A přestože se Harry i pod nimi trochu třásl zimou, jistě je v této chvíli ocenil ze všeho nejvíce.

Bylo to právě toho pochmurného Štědrého večera, kdy si Harry po boku Hermiony vzpomněl na Vánoce v Bradavicích.

„Blížili se ke kostelu a zpěv byl čím dál hlasitější. Harrymu se až sevřelo hrdlo, tak živě mu koleda připomněla Bradavice, Protivu z plna hrdla hulákajícího přisprostlé verze koled zpod brnění stojícího kolem, Velkou síň s dvanácti vánočními stromy, Brumbála v čepici, kterou vyhrál v jakési tombole, Rona v ručně pleteném svetru…“

Harry Potter a Relikvie smrti, kapitola Godrikův důl.

Nogwarts.blog.cz

Jak je vidět, weasleyovský svetr je prostě ikonický. Dokonce i Harry si připomíná svého nejlepšího kamaráda oblečeného v jeho nenáviděném hnědě pleteném balení. Vánoce rovná se svetr od paní Weasleyové, bez něj jsou to jen linecká kolečka bez marmelády.

Takže zatímco se Harry těšil z různých barev a vzorů, obsah Ronovy skříně musel být poněkud jednotvárný a jaksi bezbarevný. Typicky hnědá barva jeho každoročně darovaných svetrů je v knihách sem tam zmíněna, nikoli však vzor anebo obrázek. Dokonce je výslovně napsáno, že se na něm nenajde ani iniciála jeho jména.

„Ty na něm ale nemáš písmeno,“ všiml si George. „Nejspíš si myslí (p. Weasleyová), že nezapomínáš, jak se jmenuješ. Jenže my taky nejsme na hlavu – víme – že se jmenujeme Gred a Forge.“

Harry Potter a Kámen mudrců, kapitola Zrcadlo z Erisedu.

Ron byl z maminčiných vánočních dárků pokaždé tolik „nadšený“, že mu rozhodně nevadilo se alespoň jednoho z nich v jeden krásný den zbavit. Mnohem raději ho v Ohnivém poháru daroval Dobbymu na Vánoce společně s párem fialových ponožek. Ovšem na rozdíl od původního majitele si domácí skřítek svetru nejen cenil, ale také ho i hrdě nosil. Prorazil tak s novým módním hitem pro skřítky, kdy nosil hnědý weasleyovský svetr přes trenýrky.

Co se týče ostatních členů Weasloyovic rodiny, máme o podobách jejich svetrů zmínku pouze v Kameni mudrců. Dvojčata dostala modré „měkkouše“ se zlatými iniciály F a G. Naproti tomu Percy „strašil“ se svetrem neznámé barvy s písmenem P, to mělo ovšem poukazovat na skutečnost, že byl prefekt. Můžeme si ho ale vyložit dvouznačně, což se v Percyho případě dobře hodí. Jenže ačkoli všichni víme, jaké „oblibě“ se svetry paní Weasleyové u jejích synů těšily, nemůžeme Percymu zapomenout jeho chladné gesto, když svůj dárek od maminky nejenže neotevřel, ale ještě jej zaslal zpět. A tehdy Fred situaci vylepšil: „Říkali jsme jí, že Percy je jen smrdutá hromada krysích bobků.“ (Harry Potter a Fénixův řád, kap. Vánoce na izolaci).

Ontheneedkesdotcom.files.wordpress.com

O paní Wealseyové víme, že má srdce na pravém místě. To, že svou rodinu a blízké obdarovávala vlastnoručně pletenými svetry, bylo gesto její vřelé a hřejivé lásky. Myslela to prostě dobře. A jistě si svých vlastních výrobků cenila i ona sama. Tímto nanejvýš hodnotným darem ovšem odmítla obdarovat Fleur Delacourovou, která jí rozhodně nebyla sympatická – říká se, že na Fleur zřejmě nechtěla plýtvat vlnou. (Harry Potter a Princ dvojí krve, kap. Tuze mrazivé Vánoce). Jenže ruku na srdce, nebyla za to Fleur nakonec přeci jen ráda? Jestlipak by se weasleyovským svetrem vyšňořila i na cestu do Krásnohůlek?

Čím více bratři Weasleyovi svými vánočními svetry od mamky opovrhovali, tím bláznivěji po nich toužíme my sami. A to nejen proto, že se o nich píše, že jsou tlusté, teplé a hřejivé, ale prostě proto, že jsou weasleyovské a lze s nimi jednoduše zapadnout do party zrzavých hlav. Je ovšem otázkou, jestli jsou slova „ručně pletené“ míněna doslovně, mnohem spíše bychom si totiž představovali jejich tvorbu po kouzelnickém stylu, tedy očarovanými pletacími jehlicemi.

Nomnomnomblog.com

Ach Rone, co bychom dali za kupu tvých hnědých svetrů! Existuje snad něco hřejivějšího na Vánoce než svetr od tvojí maminky? Však ona je přece plete s láskou. A o tom to všechno je!

Hřejivé a láskyplné Vánoce!

media.shoko.fr

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!