O Remusu Lupinovi existuje daleko víc  mnohem zajímavějších informací, než jen jeho „malý chlupatý“ problém. Možná jste věděli o jeho dovednostech jako učitele Obrany proti černé magii, jeho synovi Teddym nebo o jeho lásce k Nymfadoře Tonksové, ale víte o takzvaném Moonym všechno?

Lupin leaves his office while Harry and Dumbledore watch
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Jeho jméno má vlčí původ

Jako by už jen to, že je vlkodlakem, nestačilo, jméno „Remus“ pochází z římské mytologie. Odtud známe příběh o Romulovi a Removi, které vychovala vlčice. A nakonec ani jméno Romulus by žádnému potterheadovi nemělo být neznámé – je to totiž pseudonym, pod kterým Remus vystupoval v rádiovém pořadu Potterova hodinka v knize Harry Potter a Relikvie Smrti.

Ale tím to nekončí. Příjmení Lupin totiž pochází z latinského „lupus“, tedy vlk. A vlčí tématika proudí napříč celou rodinou. Rowlingová totiž napsala, že jméno Remusova otce bylo Lyall. To je odvozeno ze starověké verze norštiny a slova „Liulfr“ tedy vlk.

Takže ano, jméno Remusova otce doslova znamená „Vlk Vlk“.

Lupin as a werewolf in the Forest
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, pottermore.com

Nenáviděl svého patrona

Přestože Lupin naučil Harryho, jak vyvolat Patrona, my sami jsme nikdy podobu Lupinova patrona neviděli – to jsme se dozvěděli až později, když se patron Tonksové změnil ve vlka, poté co se zamilovala do Lupina.

Rowlingová poté sama přiznala, že Lupinovým patronem byl skutečně vlk, a ne vlkodlak, jak by se mnozí mohli domýšlet. Vlk byl zvolen proto, že více ladí s Lupinovou rodinně orientovanou povahou. Jak už ale bylo řečeno, Lupin nenáviděl vše spojené s vlky, a proto, když používal Patronovo zaklínadlo, vyčaroval vždy beztvarého patrona.

„Remus svého Patrona nesnášel, protože mu připomínal trápení, ke kterému byl navždy odsouzen. Cokoliv vlčího se mu hnusilo a svého Patrona vždy záměrně vyčaroval bez určité podoby, a to především, když se někdo díval.“

Zdroj: pottermore.com

Byl proměněn ve čtyřech letech

Remus byl proměněn ve vlkodlaka poté, co jej pokousal Fenrir Šedohřbet. Ten se tak pomstil Remusovi otci Lyallovi, který nesmlouvavě odsuzoval vlkodlačí komunitu. Útok se stal těsně před Remusovými pátými narozeninami, a přestože ho jeho otec zachránil před smrtí, od kletby už mu pomoci nemohl.

Bál se úplňku

Ačkoliv se Lupin pravidelně proměňoval už od svých čtyř let, přesto se každý měsíc děsil toho, až znovu nadejde onen čas. Důkazem toho byla podoba Remusova bubáka, který se proměnil v měsíc v úplňku. Harry tehdy podobiznu považoval za kouli a Levandule Brownová za věsteckou kouli, ale pravdu poznala jen Hermiona.

„Beznohý pavouk zmizel. Chvíli se všichni zmateně rozhlíželi kolem dokola a hledali, kam se poděl. Potom si všimli, že ve vzduchu před Lupinem visí stříbřitě bílá koule; Lupinovo „Riddikulus!“ zaznělo téměř lenivě.“ – Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Lupin as a werewolf
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, pottermore.com

Byl vyznamenán Merlinovým řádem prvního stupně

Lupin byl oceněn tím nejvyšším oceněním, jakého se kouzelníkovi či čarodějce může dostat, a to za jeho zásluhy v bitvě o Bradavice. Byl prvním vlkodlakem, který byl takto vyznamenán, a pomohl tak zahnat stigma, které jeho druh do té doby obestíralo a stavělo vlkodlaky na okraj společnosti.

Měl jednu velkou chybu

Přestože bude navždy jedním z našich největších oblíbenců, nebyl Lupin dokonalým člověkem. V rozhovoru se Stephenem Fryem  v roce 2003 Rowlingová řekla: „Lupinova největší chyba je, že se vždy chce líbit. Byl tolikrát nenáviděn a odstrkován, že když mu někdo projeví náklonnost, není schopný udělat nic, co by ji potenciálně ohrozilo, i když by to byla správná věc.“

To by vysvětlovalo Lupinovo chování v Harrym Potterovi a vězni z Azkabanu, když si uvědomil, jak se povedlo Siriusovi Blackovi uprchnout z Azkabanu a vniknout do Bradavic, ale Brumbálovi to nepřiznal.

Lupinův obličej ztvrdl a v hlase mu zaznělo sebepohrdání. „Celý tento školní rok jsem bojoval sám se sebou a uvažoval o tom, zda bych neměl Brumbálovi říct, že Sirius je zvěromág. Jenže jsem to neudělal. A proč ne? Protože jsem příliš zbabělý. Znamenalo by to, že bych musel přiznat, že jsem se jako žák této školy zpronevěřil jeho důvěře, přiznat, že jsem svedl na scestí i další jeho žáky… a Brumbálova důvěra pro mne odjakživa znamenala všechno.“ – Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Moony Padfoot Prongs and Wormtail at Hogwarts by the lake
Harry Potter and the Order of the Phoenix, pottermore.com

Jeho rodiče se seznámili díky bubákovi

Jedním z našich nejoblíbenějších momentů je ten, když Lupin učí své žáky, jak porazit bubáka. Dozvěděli jsme se přitom o nejtemnějších obavách našich hrdinů – profesor Snape děsí Nevilla, pavouci Rona nebo mumie Parvati, a právě proto je fakt, že se Remusovi rodiče seznámili kvůli bubákovi, tak srdceryvný.

Podle Rowlingové se Lyall se svou budoucí ženou mudlovského původu, Hope Howellovou, seznámil, když ji zachránil před útočníkem, který byl ale ve skutečnosti jen bubákem. Pravdu jí přiznal až o několik měsíců později a když si konečně řekli své ano, bubák zdobil jejich svatební dort. Jak roztomilé!

No Image
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, pottermore.com

Lupin málem přežil

Rowlingová jednou přiznala, že zabít Remuse neměla v plánu, dokud po napadení na Ministerstvu kouzel nedala druhou šanci Arthuru Weasleymu. Na svém Twitteru ke příležitosti výročí bitvy o Bradavice napsala: „ Jak bylo slíbeno, i letos se chci omluvit za něčí smrt. Tento rok je to Remus Lupin. Abych byla upřímná, neplánovala jsem zabít Remuse, dokud jsem nedopsala Fénixův Řád. Artur přežil, a proto musel Remus zemřít.“

Chápeme její důvody, ale stejně nám Remus příšerně chybí.

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part One, pottermore.com

Přeloženo z: https://www.pottermore.com/features/things-you-may-not-have-noticed-about-remus-lupin

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.