Hoď kostkami a vyprávěj příběh! Tak zní jediné pravidlo společenské hry Rory’s Story Cubes, známých vyprávěcích kostek. Konečně s nimi můžeme vstoupit i do oblíbeného magického světa Harryho Pottera!

Rorys’s Story Cubes je kostková hra, která se začala prodávat roku 2006. Od té doby je základní sada neustále doplňována novými a novými tematickými kostkami. A to by bylo, aby někoho nenapadlo zabrouzdat s vyprávěcími kostkami do jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších příběhů na světě!

 • Na širokoúhlém obrázku je ve dvou řadách vedle sebe celkem 23 sad s kostkami v různých barvách. Vlevo nahoře je je logo Rory's Story Cubes.
 • Oranžový prodejní box, v němž je zastrkáno 9 herních sad kostek.
 • Na fotografii s bílým pozadím je devět kostek, na kterých jsou vždy vidět tři strany, a tedy tři obrázky v tmavohnědých barvách. Je tam například oko, dům, chodislo, klíč, jablko, kometa, smajlík, květina, váhy aj.

Tip: procházejte mezi galerií obrázků přetažením zprava doleva a naopak.

Pravidla hry

Začátkem roku 2021 byla vydána sada devíti kostek, Harry Potter Rory’s Story Cubes. Hraje se s nimi úplně stejně jako se staršími příběhovými kostkami; stačí všemi hodit a podle obrázků, padnoucích na vržených kostkách, vymyslet vlastní vyprávění.

Limity, omezení? Neexistují žádné, jde tedy nejspíše o nejjednodušší pravidla ze všech společenských her na světě. Někomu může taková volnost vyhovovat, jiní si s ní ovšem nebudou vědět rady: Musím obrázek z kostky přímo pojmenovat? Anebo mi stačí, když ho vyjádřím opisem? Mají všichni hráči vytvářet jeden společný příběh, anebo můžeme tvořit každý za sebe? Vytváříme stále nové mikropříběhy s každým hodem, anebo jeden příběh v rámci jedné partie? Jaký je cíl hry a kdy končí? Kdo vyhrává?

Na fotografii je otevřená plechová krabička. Vlevo je její spodní díl a uvnitř 9 zabalených bílých kostek se zlaými obrázky. Vpravo je víčko plechovky - nahoře je logo "Rory's Story Cubes" pod ním logo "HP" se zlatonkou. Nalevo od "HP" je chibi Harry a napravo od loga chibi Hermiona. Nahoře mezi oběma díly krabičky je maličký letáček ve zlaté barvě.
Co najdeme pod víčkem? Foto: Acalanthi

Na tyto a další otázky nenajdete jednu správnou odpověď, je proto lepší, když si je sami sobě zodpovíte hned před prvním hodem kostek. Jediné, co v příbalovém mini letáčku najdete, jsou dvě doporučení nazvaná Můj hrdina a Epické příběhy.

První možnost vás nabádá k tvorbě vlastního hlavního hrdiny pomocí hodu tří kostek. To, co na nich padne, jsou hlavní atributy vaší postavy, jíž byste je měli přiřknout podle své fantazie. Druhá možnost vychází vstříc právě těm, kteří se potřebují chytit alespoň nějakých hraničních mantinelů; navrhuje zkompletovat vyprávění všech hráčů do jednoho příběhu. První hráč tedy vytvoří první kapitolu, přičemž ostatní spoluhráči budou přispívat dalšími navazujícími kapitolami. Poslední odvážlivec má pak za úkol dovést celý příběh do velkého epického finále a zakončit jej.

 • Na fotografii je různě rozmístěno na světle okrovém pozadí devět bílých kostek se zlatými obrázky. Ze shora odleva: chibi mandragora, chibi Dobby, chibi Draco, truhla, plášť, Bradavice, stoleček se židlí, dvě postavičky, chibi Aragog.
 • Na fotografii je světle okrové pozadí koberce a na něm porůznu rozmístěných 9 bílých kostek se zlatými obrázky. Ze shora odleva: panáček, roh ulice, chibi Lucius, chibi Skoro bezhlavý Nick, Bradavice, kotlík, další panáček, lektvar, Moudrý klobouk

Tip: procházejte mezi galerií obrázků přetažením zprava doleva a naopak.

Hodnocení

Stejně jako jsou pravidla vyprávěcích kostek nevyhraněná, bude takové i hodnocení. U této hry totiž nelze jednoznačně určit, jaké jsou její výhody a nevýhody, protože záleží čistě na preferencích a povaze každého hráče:

 1. Hraní je bez omezení a detailnějších pravidel, která je třeba si stanovit individuálně.
 2. Pro rozmanitější zábavu je lepší vlastnit další sady kostek (což není zadarmo, ale ani vás to finančně nezruinuje).
 3. Některé obrázky na kostkách jsou nejednoznačné, ba přímo nesrozumitelné, což pro někoho může představovat kámen úrazu. Na druhou stranu, to lze pojmout jako výhodu, protože význam obrázku si můžete trochu přizpůsobit vlastní fantazii. Pokud toho umíte správně využít, mohou se pro vás takové obrázky nakonec stát užitečnými žolíky.
 4. Hra nemá vítěze, pakliže jej sami nestanovíte – pak už zbývá si hlídat, aby si hráči vzájemně nezáviděli, komu jde vymýšlení příběhů lépe. Viděno ovšem z jiného úhlu pohledu, pokud jste náruživými přijímači a posluchači, lze tuto aktivitu brát i jako dobrou příležitost k tomu si vyslechnout nový a neotřelý příběh.
 5. Kostky jsou dokonale skladné, takže s vámi mohou cestovat, aniž by zabraly příliš mnoho místa. Pokud však nevykouzlíte hrací krabičku (na kostky), těžko si s nimi budete házet ve vlaku – zapadnou za sedačku, sežere je pes, anebo po nich chňapne nějaké mudlovské mimino!
Na fotografii se světle okrovým pozadí jsou dvě bílé kostky se zlatými panáčky. Panáček vlevo má svou pravou ruku v bok a levou napřahuje před sebe. Na jejím konci je naznačen výbuch. Panáček vpravo je sedící s mírně pokrčenými koleny a opřenýma rukama o kolena.
Co přesně asi dělají panáčci na kostkách? Foto: Acalanthi

Několik jednoznačných plusů bychom však přeci jen našli. Je to podpora rozvoje představivosti a „jazyk“ hry. Jelikož se obrázky nemusejí překládat do žádného jazyka, ale jsou vesměs srozumitelné všem, můžete je hrát i ve skupině národnostně smíšených lidí. V takovém případě už si jen určíte, v jakém jazyce budete své příběhy vyprávět.

Co rozhodně neurazí a někoho jistě i potěší, je praktické balení. Žádný papír, žádný karton, ale kulatá plechovka s vydutými chibi motivy Harryho Pottera. I když jde o jednoduché provedení, krabičko-maniaci a milovníci sběratelských předmětů při tomto objevu nezůstanou chladní, takže ačkoliv by jim rozhodně nešlo o kostky jako takové, pravděpodobně se jen těžko ubrání útoku na své peněženky.

Na fotografii je obdélníková krabička, převážně bílá s šedými nápisy v pozadí. Úplně nahoře je logo "Rory's Story Cubes", pod tím vlevo logo "Wizarding World" a vedle logo "Harry Potter". Pod logy je zlatě lemovaný kruh a v něm svrchní díl plechové krabičky s kotkami. Pod kruhem je 9 nakreslených kostek.
Plechovka s kostkami je ještě zabalená v papírové krabičce. Zdroj: zatrolene-hry.cz

Protože jde o hru s kostkami, obrázky a samozřejmě s Potterem, je hra ideální pro děti (včetně těch starších i do sto let). Rozhodně si umíme představit, že by si dítě v sedm hodin večer hodilo kostkami a mohlo vytvářet svůj vlastní večerníček. Zabavíte tím nejen děcko, ale nakonec i sami sebe.

Na druhou stranu vyprávěcí kostky rozhodně nebudou bavit jedince bez fantazie a chuti cokoliv tvořit, natožpak vymýšlet příběhy. Nadšení ale nemusí projevit ani tvořivé duše, které nepřicházejí na chuť hrám bez cíle a jasných pravidel.

Tipy

Na první pohled se může zdát, že devět kostek je vcelku málo na to, aby se hra dala odehrát víckrát bez opakování některých už dříve použitých replik. Nezapomínejte ovšem na to, že každý hráč má vlastní hlavu a jeho myšlenky jsou vždy jedinečné. První radou je tedy střídat spoluhráče jako Dobby ponožky. Druhým tipem je zaměnit některé kostky za jiné z dalších různých sad, pokud je vlastníte. To příběhům opět dodá novou šťávu a rozmanitost.

 • Na fotografii se světle okrovým pozadím jsou tři bílé kostky se zlatými obrázky. Zleva: chibi Dobby, zlatonka, Pobertův plánek
 • Na fotografii se světle okrovým pozadím je jedna bílá kostka se zlatou chibi mandragorou.

Tip: procházejte mezi galerií obrázků přetažením zprava doleva a naopak.

Pokud patříte ke kreativcům s vypravěčskými sklony, mohou vám kostky posloužit nejen jako prostředek k zábavě s přáteli nebo rodinou. Můžete si s nimi vypomoct i při tvorbě vlastní Potterovské fan-fikce. Ať už teprve začínáte s novým příběhem, anebo jste se ve vypravování někde zasekli a nevíte, jak dál, prostě hoďte kostkami a uvidíte, zda se s padnoucími obrázky dostaví i múza s vášnivým polibkem plným inspirace.

Takto můžete trénovat například na básnická klání, která pořádá Potterfan na svých akcích, zejména v rámci Potterfestu. Pro účastníky soutěže je totiž vždy připraveno několik slov, která musejí zaznít v jejich originální poezii. Výherce nakonec čeká kouzelná odměna.

Zábavu s kostkami rozpoutáte klidně i na internetu, a do hraní se tak může zapojit nejen okruh vašich známých, ale připojit se mohou i lidé mimo váš okruh. Stačí vyfotit zvolené, popřípadě náhodně padnoucí obrázky na kostkách a pobídnout své přátele k akci.

Další tipy k hraní, historii kostek a další informace můžete nalézt na oficiální webové stránce storycubes.com (pouze v AJ). Pokud by vás hra zaujala, můžete ji zakoupit také na pottershop.cz.

Značka:Mindok
Počet hráčů:1 – 12
Přibližná doba hraní:10 min +
Doporučený věk:od 6 let

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..