Zatímco se český národ zahalil do černě a vzal 2. listopadu všechny hřbitovy květinovým útokem, v zahraničí vyšel právě tohoto dne ze svého záhrobí hudební fantom divadelní hry Harry Potter a prokleté dítě . Tento soundtrack je dalším pomyslným světýlkem, zapáleným v čase našich Dušiček.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Divadelní inscenace Harry Potter a prokleté dítě běží na londýnském pódiu Palace Theatre ve West Endu už dva roky. Svou premiéru měla 30. července roku 2016. Tehdy se na pultech knihkupectví objevil také knižně vydaný scénář ke hře, jehož český překlad jsme zběsile nakupovali už od 20. září téhož roku. Ovšem až po dvou letech se k nám dostává i hudební duše prokletého dítěte, která příběhu dodává další stupeň magie navíc.

Autorkou hudebního vyjádření inscenace je britská zpěvačka a hudebnice Imogen Heap, kterou můžeme znát z kapely Frou Frou. Ta mimo jiné přepracovala známý hit „Holding Out for a Hero“ pro film Schrek 2. Že Imogen není jen tak někdo, kdo vzal psací brk a pergamen do ruky a začal čmárat noty, nám prozradí hned několik prestižních ocenění, které Imogen získala. Těmi jsou například dvě ceny Grammy nebo Drama Desk Award, převzatá právě za hudební tvorbu pro osmý díl Harryho Pottera.

Jak se vůbec pracuje na hudbě, která by měla znít magicky naším uším? Na tuto otázku se Imogen pokoušela odpovědět v jednom krátkém rozhovoru: „Když mi připadá nějaká hudba magická, pak je to proto, že si nedovedu představit, jak ji skladatelé vytvořili, jak vlastně přišli na to, že stvoří nějaký konkrétní zvuk, nebo jak hudbou dokázali vyjádřit něco konkrétního. Je to něco neočekávaného, těžko uchopitelného, když se konkrétní myšlenka najednou zjeví přímo před vámi a stane se skutečností. Pokud se ale pokoušíte vytvořit něco, co bude znít magicky, rozhodně už nepřejímejte to, co už existuje, protože to by právě ztratilo své kouzlo – už to znáte, spojujete si to s existujícím a konkrétním příběhem a jeho pointou. Vezměte si tedy něco, co je vám vlastní – co je unikátně z vás, protože to je kouzlo každé osobnosti, a to pak zkoušejte vybrousit. A třetí věcí by mohlo být zkrátka něco, co vás pohání vpřed, a to vám dá potřebnou energii.“

Imogen Jennifer Jane Heap

Asi tak nějak vznikla hudba k prokletému dítěti, kterou je možné v podobě CD zakoupit také u nás. Jestli však patříte k těm, kteří divadelní hru ještě neviděli na vlastní oči a neslyšeli na vlastní uši a nechcete kupovat zajíce v pytli, můžete si jednotlivé skladby objednat na Spotify, Amazon či iTunes. Jedinou podmínkou pro poslech je vaše registrace na zmíněných webech.

Soundtrack obsahuje celkem 42 skladeb, rozdělených do čtyř jednání chronologicky tak, aby odpovídaly pořadí skladeb zaznívajícímu v divadelní inscenaci.

Příjemný poslech, a nezapomeňte:

„Ano, hudba. Větší kouzlo, než na jaké se kdo z nás zmůže!“ Albus Brumbál. Harry Potter a Kámen mudrců

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!