V sobotu 26. října se v Českých Budějovicích konalo české mistrovství ve famfrpálu. Sjelo se tam šest týmů, oproti loňskému přibyly Žatecké zlatonky. S pořadím týmů ale moc nezamávaly, Budweis Bigfoots je porazili a zabrali si pro sebe třetí místo. Ve finále se střetli zase Prague Pegasus a Brno Banshees, ze kterých odešli Pražáci s vítězným pohárem.

Český famfrpál se rozrůstá, a proto přibyl v Žatci další tým. Původně začal jenom jako středoškolský turnaj, ale někteří jeho účastníci si famfrpál tak oblíbili, že poté založili vlastní týmy. Stihli to akorát cca dva měsíce před mistrovstvím, na které se odhodlali jet. Konalo se 26. října v Českých Budějovicích. I s žateckými se tam sjelo celkem šest týmů.

Týden před mistrovstvím proběhlo losování skupin, kdo s kým bude hrát první dva zápasy.
Zdroj: FB Česká asociace famfrpálu

Žatečtí ještě neměli moc možností, kde získat zkušenosti, ale pár týdnů před mistrovstvím si stihli zatrénovat s loňskými mistry Prague Pegasus. Podařilo se jim přitom asi něco pochytit, protože porazili Phoenix Pilsen, tým založený už před rokem. Ti kvůli tomu pak zápasili s Occamy Olomouc o předposlední místo a prohráli 130:210. Zlatonky mezitím postoupily do boje o třetí místo s Budweis Bigfoots, který prohrály 120:140. Zůstaly ale umistené na čtvrtém místě, což je o jedno místo výše než Olomouc, nejstarší tým v České republice.

Poprvé byl prováděn i livestream českého mistrovství.
Zdroj: Youtube Česká asociace famfrpálu

Ve finále se tak znovu potkali Brno Banshees a Prague Pegasus. Stejně jako loni, i letos měli Pražáci početní výhodu, takže dokonce museli dostat výjimku, aby mohli mít víc lidí, než je běžné. Pravidla famfrpálu povolují maximálně 21 lidí v soupisce, ale Prague Pegasus se přihlásilo 24 lidí. Jelikož celé mistrovství organizuje Česká asociace famfrpálu, jejímž cílem je rozvoj famfrpálu v Česku, výjimka jim byla udělena. Nemuselo se tak rozhodovat, který z jejich hráčů si nezahraje.

Kolik hráčů Prague Pegasus je na fotce?
Zdroj: Tomáš Krabač

Oproti loňsku byl zápas mnohem lepší, protože se stihl dřív, a tak při něm bylo ještě vidět. Prague Pegasus postupně získávali dost velký bodový náskok. Otázkou jenom bylo, kdo chytí Zlatonku. Na tohle pražský tým nemá moc štěstí, ten den ještě ani jednu nechytil a vyhrával na góly, zatímco brněnští ji chytili pokaždé. V některých zápasech Zlatonka nebyla chycena vůbec, když zápas trval moc dlouho, ukončili ho rozhodčí, aby se právě tenhle finální zápas nehrál až za tmy. Tohle omezení ale už neplatilo ve finále, Zlatonka musela být chycena.

Zlatonka se chytá všelijakými cestami.
Zdroj: Tomáš Krabač

A to se nakonec i stalo. Skóre bylo zrovna 200:60 pro Prague Pegasus, a k tomu všemu ještě právě oni chytili Zlatonku a získali dalších 30 bodů pro svůj tým. Z Českých Budějovic si tak odváželi putovní pohár a postup na EQC.

Tím všechna překvapení ještě neskončila, jedno další nastalo dávno a pocházelo od Quidditch Europe. To je organizace, která pořádá European Quidditch Cup a určuje, za kterou zemi tam pojede kolik týmů podle jejich počtu ve státu. Zjednodušeně řečeno: pět týmů znamená jenom jedno postupující družstvo, od šesti už to jsou dva.

Prague Pegasus oslavují s jejich novým pohárem.
Zdroj: Tomáš Krabač

Pro Česko to bohužel neznamenalo automaticky dvě místa v EQC, ale naštěstí vypadlo Irsko. Rozhodovalo se pak mezi námi a Rakouskem, které má také šest týmů. Hod mincí padl na nás. Do Itálie tak v březnu pojedou i Brno Banshees.

EQC druhá divize se bude konat 28. – 29. března 2020 v italské Brescii.
Zdroj: FB Česká asociace famfrpálu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..